DAJ CYNK

Zainfekowali komputery w MediaMarkt. Chcieli kopać kryptowaluty

Marian Szutiak

Wydarzenia

Media Markt komputery infekcja kopanie kryptowalut

Para zainfekowała kilkanaście komputerów w w oddziałach MediaMarkt oraz domu towarowego El Corte Inglés. Mężczyzna i kobieta chcieli kopać kryptowaluty, ale wpadli i zostali aresztowani.

Para Hiszpanów jest oskarżona o zhakowanie co najmniej 16 komputerów w oddziałach domu towarowego El Corte Inglés oraz MediaMarkt. Przestępcy instalowali na urządzeniach oprogramowanie do wydobywania kryptowalut oraz aplikacje do zdalnego dostępu (Nicehash i Anydesk).

Oprogramowanie do kopania kryptowalut przejmuje moc obliczeniową komputera, często atakując karty graficzne, pochłaniając jego zasoby. Jednak proces ten może być kosztownym biznesem, ponieważ wykonanie milionów obliczeniowych w celu wydobycia cyfrowej waluty wymaga dużych ilości energii. Poza tym komputer przejęty przez hakerów, pracuje wolniej ze względu na obciążenie procesora.

– powiedział Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce

Naruszenie bezpieczeństwa zostało odkryte, kiedy personel sklepu MediaMarkt dostrzegł, że wystawowe komputery gamingowe pracują na pełnych obrotach. Nagrania z monitoringu ujawniły sposób działania dwójki oszustów. Kobieta rozpraszała personel, prosząc o pomoc w uruchomieniu laptopa, który kupiła w sklepie. W tym czasie jej partner wkładał pamięć USB do docelowych komputerów i instalował oprogramowanie do wydobywania kryptowalut oraz zdalnego dostępu. Kamery bezpieczeństwa MediaMarkt sfilmowały parę odwiedzającą sklep trzykrotnie, a policja była w stanie zidentyfikować ich na podstawie materiału filmowego.

Przeszukanie domu pary ujawniło kilka dysków twardych, częściowo zbudowany komputer i smartfon, który był prawdopodobnie używany do kontrolowania operacji wydobywania kryptowalut przez zhakowane komputery. Dwójka Hiszpanów została oskarżona o włamanie do systemów komputerowych, oszustwa i uszkodzenia sprzętu.

Zobacz: Szwecja chce zakazu kopania kryptowalut w całej Unii Europejskiej
Zobacz: Zbrodnia doskonała? Stworzył kryptowalutę Squid Game i zniknął z kasą

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Executium / Unsplash

Źródło tekstu: Bitdefender