DAJ CYNK

TP-Link Archer AX90 i Archer AX73 - nowe routery Wi-Fi 6

Marian Szutiak

Sprzęt

TP-Link Archer AX90 i Archer AX73 router Wi-Fi 6

Archer AX90 i Archer AX73 to nowe routery firmy TP-Link, pracujące w standardzie Wi-Fi 6. Jak zapewnia producent, urządzenia powinny się doskonale sprawdzić zarówno w domu, jak i małym biurze.

Nowe routery firmy TP-Link powinny spełnić oczekiwania nawet bardzo wymagających użytkowników i obsłużyć intensywny ruch danych, generowany przez transmisje strumieniowe i gry. Producent poleca je zwłaszcza miłośnikom gier sieciowych oraz osobom potrzebującym szybkiego, wydajnego i stabilnego łącza do przesyłania i pobierania dużej ilości danych. Routery powinny sobie dobrze poradzić z obsługą wielu urządzeń w tym samym czasie.

Zobacz: Wzmacniacz sygnału Wi-Fi 6 – RE605X – to kolejna nowość TP-Link
Zobacz: TP-Link Archer C6U – nowy gigabitowy router AC1200 do światłowodu

Archer AX90 jest napędzany mocnym, czterordzeniowym procesorem o taktowaniu 1,5 Ghz. urządzenie oferuje użytkownikom łączną przepustowość do 6579 Mb/s, w tym do 4804 Mb/s w paśmie 5 GHz, do 1201 Mb/s w drugim paśmie 5 GHz oraz do 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. O stałą siłę sygnału w każdym zakątku mieszkania czy domu zadba osiem mocnych, zewnętrznych anten, wspieranych przez liczne technologie poprawiające wydajność. Za połączenia kablowe odpowiadają: jeden port WAN/LAN 2,5 GbE, jeden gigabitowy port WAN/LAN oraz trzy gigabitowe porty LAN. Dodatkowo, router wyposażono w dwa porty USB,  jeden w standardzie USB 3.0 i jeden w standardzie USB 2.0. Dzięki nim możemy udostępnić drukarkę lub zasoby zgromadzone na dysku sieciowym w sieci lokalnej lub, dzięki funkcji serwera FTP, także przez Internet. Urządzenie jest również kompatybilne z Apple Time Machine, dzięki czemu bezproblemowo utworzymy kopię zapasową systemu macOS.

TP-Link Archer AX90
TP-Link Archer AX90

Archer AX73 oferuje użytkownikom do 5378 Mb/s łącznej przepustowości w dwóch pasmach transmisji: do 4804 Mb/s w paśmie 5 GHz i do 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Za jego zasięg odpowiada 6 zintegrowanych, zewnętrznych anten o dużej mocy, wspieranych między innymi przez technologię kształtowania wiązki. Router został wyposażony w gigabitowy port WAN, cztery gigabitowe porty LAN do połączenia urządzeń kablowych oraz port USB 3.0, służący do udostępniania plików w sieci. Podobnie jak w przypadku Archera AX90, urządzenie wspiera funkcję Apple Time Machine. Za niezawodne działanie routera odpowiada trzyrdzeniowy procesor o taktowaniu 1,5 GHz.

TP-Link Archer AX73
TP-Link Archer AX73

Nowe routery TP-Linka wyposażone zostały w wiele technologii poprawiających wydajność Wi-Fi. Zastosowano w nich między innymi modulację 1024-QAM, która zwiększa o 25% prędkość w porównaniu do Wi-Fi 5. Dzięki OFDMA możliwy jest transport wielu pakietów danych do wielu urządzeń w tym samym czasie, a dzięki MU-MIMO 4x4 osiągnięto wyższą przepustowość, co pozwala na pracę czterech urządzeń jednocześnie, bez zauważalnego spadku jaskości łącza. Dodatkowo, dzięki funkcji Smart Connect użytkownik widzi tylko jedną nazwę sieci (SSID), a router sam wybiera, które pasmo będzie wykorzystywane w danym momencie, 2,4 GHz czy 5 GHz.

Kolejna pomocna technologia wykorzystana w routerach Archer AX73 i Archer AX90, to Beamforming. Umożliwia ona zlokalizowanie łączących się do routera urządzeń, a następnie zwiększa siłę sygnału nadawanego w ich kierunku, zapewniając tym samym najwyższą wydajność. Za optymalizację wydajności Wi-Fi w nowych routerach odpowiada także Airtime Fairness, którego działanie polega na promowaniu wydajniejszych użytkowników bezprzewodowych, którzy są w stanie przesłać większą ilość danych w żądanym przedziale czasu. Dzięki tej funkcji starsze urządzenia połączone z routerami nie powodują zmniejszenia prędkości sieci. Zarówno Archer AX73, jak i Archer AX90, obsługują także technologię OneMesh, która inteligentnie łączy urządzenia z routerem lub wzmacniaczem sieci bezprzewodowej, oferującym najlepszą jakość połączenia. Urządzenia tworzące sieć OneMesh współpracują ze sobą przy tworzeniu jednolitej siei Wi-Fi. Podczas przemieszczania się po domu, telefon lub tablet zawsze połączy się z urządzeniem, który oferuje mu najlepszą jakość łącza, bez przerywania transferu.

TP-Link Archer AX90 przód
TP-Link Archer AX90

Dostępny w obu modelach pakiet HomeShield pozwala skutecznie chronić sieć przed cyberatakami, dbając o bezpieczeństwo sieci oraz dostępnych w niej urządzeń IoT w czasie rzeczywistym. Rodzice powinni docenić funkcję kontroli rodzicielskiej, dzięki której zastosują blokadę dostępu do wybranych zasobów sieciowych i treści w Internecie. Pakiet HomeShield pozwala także na optymalizację działania poprzez priorytetowanie (funkcja QoS). Za ochronę HomeShield by TP-Link odpowiada firma tworząca oprogramowanie antywirusowe Avira. Dodatkowo, w obu routerach dla kompleksowej ochrony zastosowano szyfrowanie WPA3.

Konfiguracja oraz obsługa routerów Archer AX73 i Archer AX90 są bardzo proste i intuicyjne. Odbywają się poprzez aplikację Theter, dostępną na urządzenia z systemem Android i iOS lub intuicyjny interfejs przeglądarkowy.

Dostępność i cena

TP-Link Archer AX73 jest już dostępny w Polsce z ceną 799 zł. Archer AX90 powinien trafić do sklepów w najbliższych dniach.

Zobacz: Realme Smart Scale - inteligentna waga za 99 zł
Zobacz: Mały, ale wariat. Shuttle prezentuje mini-PC z Ryzenami

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: TP-Link

Przewiń w dół do następnego wpisu