DAJ CYNK

Tak wygląda pierwsza płyta z chipsetem Intel B760

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Tak wygląda pierwsza płyta z chipsetem Intel B760

Czekasz na tańsze procesory z rodziny Intel Raptor Lake? Marzy Ci się SSD w standardzie PCIe 5.0? Świetnie się składa. Na światło dzienne wypłynęła pierwsza płyta główna nowej generacji z średniego segmentu cenowego.

 

Na początku listopada 2021 roku na rynku debiutowały procesory Intel Alder Lake-S. Przyniosły one sporo nowości jak architektura big.LITTLE, obsługa pamięci RAM DDR5 czy interfejsu PCI Express 5.0. Wszystko to wymagało zastosowania nowych platform z gniazdem LGA 1700 i chipsetami Intel 600.

Nowości to złącze M.2 PCIe 5.0 i lepsza obsługa DDR5

W październiku 2022 roku doczekaliśmy się odświeżenia oferty za sprawą rodziny Intel Raptor Lake-S. Oferuje ona więcej rdzeni i wątków oraz wyższe taktowania. Co więcej zgodna jest zarówno z dotychczasowymi płytami głównymi, jak i nowymi platformami które mają korzystać z chipsetów Intel 700.

W sieci pojawiły się szczegółowe zdjęcia pierwszej płyty głównej z średniego segmentu. Mowa o MSI MAG B760 Tomahawk. Na pierwszy rzut oka różnice względem modelu z tej generacji są głównie kosmetyczne.

Tak wygląda pierwsza płyta z chipsetem Intel B760

Jest to płyta główna w formacie ATX, która wyposażona została w chłodzoną, 14-fazową (12+1+1) sekcję zasilania i dwie wtyczki typu 8-pin. Na czarnym laminacie znalazły się cztery banki dla pamięci RAM, dwa złącza PCIe 4.0 x16, cztery SATA III oraz trzy złącza M.2 z czego przynajmniej jedno to PCIe 5.0 x4.

Tak wygląda pierwsza płyta z chipsetem Intel B760

Seria tajwańskich płyt głównych MAG Tomahawk ma obejmować zarówno modele przygotowane z myślą o modułach RAM DDR4, jak i DDR5. Premiera planowana jest na początek przyszłego roku, wraz z zablokowanymi procesorami Intel Raptor Lake. Sugerowany ceny mogą być jednak wyższe o około 10%.

Tak wygląda pierwsza płyta z chipsetem Intel B760

Zobacz: Premiera NVIDIA GeForce RTX 4090 Ti jest tuż za rogiem?
Zobacz: Nowe procesory Intela zaoferują skok wydajności do 64%

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: VideoCardz

Źródło tekstu: VideoCardz, oprac. własne