DAJ CYNK

Moduły RAM DDR5 zaoferują wreszcie niskie opóźnienia

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Moduły RAM DDR5 zaoferują wreszcie niskie opóźnienia

G.SKILL kolejny raz udowadnia, że jest liderem na rynku pamięci RAM. Tajwańczycy jako pierwsi przygotowali moduły DDR5 z naprawdę niskimi opóźnieniami.

 

Dzięki 12. generacji procesorów od Intela pod domowe strzechy wkroczyły pamięci RAM typu DDR5. Oferując wyższe taktowania i niższe napięcia miały one zdetronizować dotychczasowe moduły DDR4. Jednak pierwsze wrażenia wśród konsumentów były mocno mieszane. Pamięci nowej generacji okazały się trudno dostępne i drogie, ale to na szczęście powoli się zmienia.

Niskie opóźnienia przełożą się na spory skok wydajności

Poważniejszym zarzutem był niewielki skok wydajności modułów DDR5, względem topowych DDR4. Powód? Wysokie opóźnienia. Jednak ten argument również stopniowo traci na znaczeniu. Wszystko za sprawą tajwańskiego lidera na rynku wydajnych pamięci RAM, który zapowiedział nowe modele z niskimi timingami.

G.SKILL poinformował o rozszerzeniu swoich serii Trident Z5 RGB, Trident Z5 oraz Ripjaws S5 o nowe modele. Mają one dysponować zegarem 5200 lub 5600 MHz, co nie jest najwyższą wartością patrząc, że ten sam producent ma w swojej ofercie już moduły z efektywnym taktowaniem 6600 MHz.

Moduły RAM DDR5 zaoferują wreszcie niskie opóźnienia

Tym razem postawiono na niskie opóźnienia. Mowa o CL 28-34-34-83 dla 5200 MHz oraz CL 28-34-34-89 dla 5600 MHz. Do wyboru będą zestawy o łącznej pojemności 32 GB (2x 16 GB) lub 64 GB (2x 32 GB).

Moduły RAM DDR5 zaoferują wreszcie niskie opóźnienia

Sugerowane ceny nowych propozycji firmy G.SKILL nie zostały podane. Biorąc jednak pod uwagę, że konkurencja nadal oferuje głównie CL 38-42 należy zakładać, że na początku będzie drogo.

Zobacz: Biostar B660M-Silver: Płyta główna dla fanów mniejszych komputerów
Zobacz: G.SKILL Ripjaws DDR5: Nowy standard pamięci RAM trafia do laptopów

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: G.SKILL

Źródło tekstu: G.SKILL, oprac. własne

Przewiń w dół do następnego wpisu