DAJ CYNK

Pamięci RAM DDR5 są rekordowo tanie

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Pamięci RAM DDR5 są rekordowo tanie

Planowałeś modernizację komputera? To dobry moment! Moduły RAM nowej generacji są tak tanie jak nigdy wcześniej.  Przynajmniej modele z podstawową specyfikacją.

 

Jedną z nowości, którą wprowadził Intel przy premierze procesorów Alder Lake-S była obsługa pamięci RAM nowej generacji. Mowa oczywiście o standardzie DDR5. Oferuje on wyższe taktowania, a więc większą wydajność w grach i programach. A wszystko to przy niższym napięciu, czyli mniejszym poborze mocy.

Chociaż ceny spadają, to DDR5 nadal jest droższe od DDR4

Niestety jak to bywa z nowościami, tak i tutaj pojawił się pewien problem. A nawet dwa, mocno ze sobą powiązane. Dostępność modułów RAM DDR5 była pierwotnie szalenie niska, a ceny absurdalnie wysokie. Na szczęście są one już dostępne w sklepach w różnych wariantach i od wielu producentów.

Jak donosi niemiecka redakcja ComputerBase ceny pamięci RAM DDR5 w Europie drastycznie spadły. Dzięki temu, że w sprzedaży dostępnych jest już ponad 200 różnych zestawów, to podstawowe warianty jak 2x 16 GB DDR5-4800 CL 40 trafiają się nawet za 154 euro, czyli równowartość około 706 złotych.

Pamięci RAM DDR5 są rekordowo tanie

Daje nam więc cenę niecałych 5 euro za 1 GB. Dla porównaniu pod koniec 2021 roku mówiliśmy o około 15 EUR za 1 GB. Obniżki dotyczą zarówno pamięci do komputerów stacjonarnych, jak i laptopów.

Należy zakładać, że czekają nas dalsze spadki cen modułów RAM DDR5. Przynajmniej tych najbardziej podstawowych, najwydajniejsze zawsze będą w cenie. Producenci, dystrybutorzy oraz sklepy mają na stanie coraz więcej modułów. Wszyscy szykują się do drugiej połowy tego roku, kiedy na rynku zadebiutują nowe procesory - Intel Raptor Lake-S (obsługa DDR4 i DDR5) oraz AMD Ryzen 7000 (obsługa tylko DDR5).

Zobacz: Można już zamawiać laptopy z kartami graficznymi Intela
Zobacz: AMD przygotowało nową, naprawdę dziwną kartę graficzną

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis, ComputerBase

Źródło tekstu: ComputerBase