DAJ CYNK

NVIDIA czyści półki. Wstrzymuje produkcję karty graficznej RTX 30

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Sprzęt

NVIDIA czyści półki. Wstrzymuje produkcję tego modelu RTX 30

NVIDIA wstrzymała produkcję jednego z modeli kart graficznych z serii GeForce RTX 30. To prawdopodobnie część przygotowań do premiery nowej generacji GPU.

Wielkimi krokami zbliża się premiera nowej generacji kart graficznych. Modele z serii NVIDIA GeForce RTX 40 korzystać będą z architektury Lovelace. Jeśli plotki się potwierdzą, to pierwsza konstrukcja trafi do sprzedaży w październiku. Między innymi z tego powodu Zieloni mają wstrzymywać produkcję jednego z modeli RTX 30.

NVIDIA wstrzymuje produkcję karty graficznej

NVIDIA, jak wynika z plotek, miała wstrzymać produkcję karty graficznej GeForce RTX 3080 z 12 GB pamięci VRAM. Decyzja miała być podyktowana nie tylko zbliżającą się premierą nowej generacji GPU, ale także malejącymi cenami i tym samym zmniejszającą się różnicą cenową między modelami RTX 3080 10 GB i RTX 3080 Ti. Między tymi dwoma modelami już po prostu nie ma miejsca na wariant z 12 GB pamięci VRAM.

Szkoda, że NVIDIA nie rezygnuje z produkcji zwykłego modeli RTX 3080 z 10 GB pamięci. Wariant z 12 GB VRAM ma nie tylko więcej pamięci, ale też ulepszoną szynę z 320- do 384-bitowej, a także o 254 więcej jednostek CUDA. To wszystko przekłada się na lepszą wydajność przy stosunkowo podobnej cenie. Różnice nie są wielkie, ale model z 12 GB pamięci był po prostu bardziej opłacalny.

Nie bez znaczenia może być też chęć pozbycia się zalegających modeli RTX 3080 10 GB, które są produkowane znacznie dłużej, a przez model 12 GB cieszyły się mniejszym zainteresowaniem.

Zobacz: MSI prezentuje tanie chłodzenia AiO z serii MAG CoreLiquid B
Zobacz: GeForce RTX 4090 Ti na pierwszych renderach. Ta karta jest ogromna

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: SvedOliver / Shutterstock.com

Źródło tekstu: PCGamer