DAJ CYNK

Ta karta nigdy nie trafiła do sprzedaży, ale istnieje działający model

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Sprzęt

Ta karta nigdy nie trafiła do sprzedaży, ale istnieje działający model

Do sieci trafiły zdjęcia karty graficznej, która nigdy nie trafiła do sprzedaży. Najwyraźniej istnieją w pełnie działające modele prototypowe.

Karta graficzna GeForce RTX 3070 Ti wyposażona jest w 8 GB pamięci VRAM. Jednak pod koniec 2021 roku krążyły plotki o możliwości wprowadzenia do sprzedaży usprawnionego modelu z 16 GB pamięci. Ten nigdy nie trafił na sklepowe półki, ale wygląda, że powstały modele prototypowe i to w wydaniu Founders Edition.

GeForce RTX 3070 Ti z 16 GB pamięci VRAM

Zdjęciem takiego egzemplarza pochwalił się znany w branży MEGAsizeGPU. Program GPU-Z rzeczywiście rozpoznaje, że jest to model GeForce RTX 3070 Ti. Prawidłowo wykrywa też 16 GB VRAM, gdzie standardowe modele miały dwa razy mniej pamięci, czyli 8 GB. Jednak nie jest to jedyna zmiana, jaka dotknęła ten egzemplarz.

Prototypowy GeForce RTX 3070 Ti korzysta z dokładnie tego samego układ GA104-401 i ma identyczną liczbę jednostek CUDA (6144). Natomiast ma lekko podwyższone zegary w porównaniu ze zwykłym modelem. Dodatkowo korzysta z wolniejszych pamięci GDDR6 zamiast GDDR6X, co przy identycznej, 256-bitowej szynie przełożyłoby się na niższą przepustowość.

To wszystko prawdopodobnie oznaczałoby niewielki wzrost wydajności. Prawdopodobnie dlatego NVIDIA ostatecznie nie zdecydowała się na wprowadzenie tego modelu do sprzedaży.

Zobacz: Intel po cichu podniósł ceny procesorów. Doszło do kuriozalnej sytuacji
Zobacz: To już oficjalne. GeForce RTX 4070 Ti będzie dużo tańszy

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: MEGAsizeGPU

Źródło tekstu: MEGAsizeGPU, KitGuru