DAJ CYNK

W sprzedaży pojawił się pierwszy laptop z kartą graficzną Intel ARC

Przemysław Banasiak

Sprzęt

W sprzedaży pojawił się pierwszy laptop z kartą graficzną Intel ARC

Kolejny produkt Intela pojawił się przedpremierowo w sprzedaży. Kolejny raz winowajcą jest sklep ze Stanów Zjednoczonych. Tym jednak razem nie ma mowy o procesorze, a o laptopie z kartą graficzną Intel ARC.

Tak jak na rynku procesorów do komputerów stacjonarnych mamy dwóch liczących się producentów - Intel oraz AMD, tak na rynku dedykowanych kart graficznych jest NVIDIA oraz AMD. Szaleństwo na kopanie krytpowalut pokazało jednak, ile klientów, a tym samym pieniędzy tutaj drzemie. Swoich sił w tworzeniu wydajnych GPU postanowili spróbować więc Niebiescy. Zwłaszcza, że mają ku temu budżet, a specjalistów zdążyli dawno już pozyskać. Również takich, którzy pracowali u konkurencji.

Pierwszy laptop z Intel ARC to urządzenie Samsunga

Pierwszymi układami, które trafią do laptopów i komputerów stacjonarnych mają być Intel ARC. Amerykanie zaoferują modele w niskim, średnim i wysokim segmencie wydajności. W ten sposób każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Niebiescy planują zaprezentować oficjalnie swoje GPU już niedługo, a dokładniej 30 marca.

Jednak jak to zwykle bywa, najsłabszym ogniwem jest zawsze sklep. W tym przypadku BHPhotoVideo, które umieściło w swojej ofercie (strona produktowa jest już usunięta) laptopa Samsung Galaxy Book2 Pro.

W sprzedaży pojawił się pierwszy laptop z kartą graficzną Intel ARC

Jest to 15,6-calowy laptop z matrycą AMOLED Full HD i bliżej nieokreślonym procesorem Intel Core i7 z 12. generacji, który dysponuje 12 rdzeniami. Dopełnia to 16 GB pamięci RAM typu DDR5 z taktowaniem 6400 MHz oraz nośnik SSD typu NVMe PCIe 4.0 o pojemności 512 GB. Całość w cenie 1349 USD, czyli około 5695 złotych.

W sprzedaży pojawił się pierwszy laptop z kartą graficzną Intel ARC

Oczywiście najciekawszą pozycją w specyfikacji jest "dedicated Intel Arc Graphics", niestety sklep nie zdradził o jakim modelu dokładnie mowa. Zakładać należy jednak, że to Intel A350M lub A370M bazujące na układzie DG2-128EU, a więc propozycje z niższego segmentu.

W sprzedaży pojawił się pierwszy laptop z kartą graficzną Intel ARC

Nowością ma być technologia "Deep Link", w której karty graficzne Intel ARC będą współpracować ze zintegrowanymi w układami graficznymi Xe-LP w procesorach Intel Alder Lake. To ma zwiększyć kodowanie i transmisję wideo, ale również wydajność w grach.

Zobacz: Apple kłamało. Wydajności jest niestety zbyt mało
Zobacz: Intel kolejny raz spuszcza łomot AMD. Wszystko dzięki Core i9-12900KS

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: BHPPhotoVideo

Źródło tekstu: VideoCardz, oprac. własne