DAJ CYNK

Steam Deck z lepszym ekranem? Tak, to możliwe!

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Steam Deck z lepszym ekranem? Tak, to możliwe!

Masz Steam Decka? Zazdrościsz lepszego ekranu w ASUS ROG Ally? Nie ma sprawy! Lada moment na rynek trafi lepszy wyświetlacz dla Twojej konsoli.

 

Steam Deck debiutował w lutym ubiegłego roku i wywrócił rynek handheldów do góry nogami. Okazało się się przenośna konsola może jak najbardziej pozwolić na granie w tytuły AAA znane z PC i to bez ich ponownego kupowania. Jakby tego było mało Valve zaskoczyło wszystkich naprawdę przystępnymi cenami.

Wyświetlacz DeckHD ma kosztować około 415 złotych

Oczywiście nie można mieć wszystkiego. Niska cena i wysoka wydajność poskutkowały dość słabym ekranem, który nie zachwyca ani rozdzielczością, ani odwzorowaniem kolorów. Co prawda Amerykanie wspominali coś o wydaniu odświeżonej wersji konsoli, ale wygląda na to, że firmy trzecie okazały się szybsze.

DeckHD to 7-calowy (16:10) ekran dla konsoli Steam Deck. Mowa o rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli oraz pokryciu palety barw sRGB w 95%. Dla porównania w oryginalne to zaledwie 1280 x 800 pikseli i około 65%. Jasność i częstotliwość pozostają jednak bez zmian - do 400 cd/m2 i 60 Hz.

Warto zauważyć, że DeckHD oferuje antyodblaskową powłokę co znacznie poprawia komfort grania na zewnątrz, w słońcu. Valve zarezerwowało ten typ wyświetlacza tylko dla najdroższej wersji 512 GB.

Producent obiecuje cenę na poziomie 99 dolarów (około 415 złotych), a więc tyle samo co oryginalny ekran w Steam Decku sprzedawany przez iFixit. Wyświetlacz ma trafić do sprzedaży na przełomie czerwca i lipca. Chętni mogą się jednak zapisać już na listę czekających na oficjalnej stronie DeckHD.

Należy jednak pamiętać, że przeskok na 1920 x 1200 pikseli to znaczne obciążenie dla konsoli i wbudowanego APU. Tym samym w niektórych tytułach konieczne będzie obniżenie ustawień graficznych lub tak czy siak granie w 1280 x 800. Ale trzeba przyznać, że DeckHD robi spore wrażenie na pierwszych filmach.

Zobacz: Mały, ale bardzo pojemny SSD dla Steam Decka i ASUS ROG Ally
Zobacz: Darmowa gra na Steamie. Metro: Last Light świętuje 10 lat

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Mieszko Zagańczyk / Telepolis.pl

Źródło tekstu: Tom's Hardware, oprac. własne