DAJ CYNK

Nikt nie chce sprzętu AMD. Królem nadal Intel i NVIDIA

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Nikt nie chce sprzętu AMD. Królem nadal Intel i NVIDIA

Jakie procesory i karty graficzne są najpopularniejsze? My już znamy odpowiedź i nie wygląda ona dobrze dla AMD. Większość konsumentów woli rozwiązania konkurencji.

 

Na rynku sprzętu komputerowego mamy całe zatrzęsienie producentów. Jednak trzech z nich jest ważniejszych niż reszta - AMD, Intel oraz NVIDIA. To właśnie te firmy odpowiadają na projektowanie i produkcję nowych procesorów oraz kart graficznych, które napędzają niemal wszystkie laptopy i komputery stacjonarne.

Aż 65% graczy sięga po CPU Intela, a 74% po GPU NVIDII

Kto jednak cieszy się największą popularnością? Na to pytanie jak zwykle jest w stanie odpowiedzieć platforma Steam. Nie obrazuje ona perfekcyjnie rynku, ale mimo wszystko przedstawia dane pochodzące od milionów użytkowników z całego świata. Spójrzmy więc jak wyglądała sytuacja w styczniu 2024.

Najpopularniejszym producentem procesorów pozostaje Intel, mając aż 64,7% udziałów w rynku. AMD musi się zadowolić 35,3%, co oczywiście nie jest złym wynikiem. Większość osób (31,6%) korzysta z 6-rdzeniowych procesorów. Na drugim miejscu znalazły się jednostki 4-rdzeniowe (22,5%), a na trzecim 8-rdzeniowe (20,9%).

Nikt nie chce sprzętu AMD. Królem nadal Intel i NVIDIA

W przypadku kart graficznych królem nadal jest NVIDIA, którą wybiera aż 74,3% graczy. Na AMD decyduje się 16,5%, a na intela 8,4% osób. Najpopularniejszą kartą graficzną jest model z nisko-średniego segmentu poprzedniej generacji, czyli NVIDIA GeForce RTX 3060. Ma go aż 4,8% użytkowników Steam.

Nikt nie chce sprzętu AMD. Królem nadal Intel i NVIDIA

Reszta danych raczej nie zaskakuje. Najpopularniejszy system operacyjny to Windows 10, znajdujący się na ponad połowie PC (51,4%). W przypadku pamięci RAM nadal dominuje 16 GB (49,6%), a najpopularniejszą rozdzielczością obecną w 59,7% maszyn jest Full HD (1920 x 1080 px).

Zobacz: Nadciąga nowy król SSD. Takiej wydajności jeszcze nie było
Zobacz: Cisza jak makiem zasiał, czyli karta graficzna bez wentylatorów

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Steam, Tester128 / Shutterstock

Źródło tekstu: oprac. własne