DAJ CYNK

NVIDIA się wstydzi. Testów tej karty graficznej nie zobaczysz

Przemysław Banasiak

Sprzęt

NVIDIA się wstydzi. Testów tej karty graficznej nie zobaczysz

Jeśli czekałeś z kupnem nowej karty graficznej na wyniki niezależnych testów NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti 16 GB to nie mamy dobrych wieści. Nie będzie ich na premierę.

 

Dosłownie za kilka dni, 18 lipca 2023, czeka nas premiera nowej karty graficznej. Mowa o modelu NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti w wersji z 16 GB pamięci VRAM. Pisaliśmy już, że jest to układ, którym nie są zainteresowani nawet producenci. Powód? Jest nieopłacalny z ceną zbyt zbliżoną do GeForce RTX 4070.

Sytuacja przypomina premierę GeForce RTX 3080 12 GB

Wygląda jednak na to, że sprawa GeForce RTX 4060 Ti 16 GB jest nawet gorsza niż podejrzewano. Zarówno NVIDIA, jak i jej partnerzy - firmy pokroju ASUS, GIGABYTE, MSI i inne - nie planują dostarczyć egzemplarzy testowych dla prasy i youtuberów technologicznych. Innymi słowy testów na premierę nie będzie.

Doniesienia te potwierdzają duże zagraniczne podmioty jak Hardware Unboxed. Nie otrzymali oni do tej pory GeForce RTX 4060 Ti 16 GB, karta nie jest w drodze, a producenci nie planują wysyłać ich na własną rękę. Co więcej sporo firm nie wie nawet kiedy ich autorskie modele GeForce RTX 4060 Ti 16 GB trafią do sklepów.

Skąd to całe zamieszanie? Nowa karta graficzna różni się tylko pamięcią VRAM - 16 zamiast 8 GB. Tym samym różnica w wydajności w grach i programach będzie w większości przypadków zerowa lub niewielka, płynąca co najwyżej z fabrycznego OC. Nowy układ jest jednak aż o 100 dolarów (!) droższy.

Oczywiście w sieci z pewnością pokaże się kilka testów od osób, które mają bezpośrednie kontakty w Chinach lub na Tajwanie albo pozyskają kartę z dystrybucji. Nie ma jednak co liczyć na tradycyjne recenzje we wszystkich liczących się mediach. Sytuacja przypomina więc premierę GeForce RTX 3080 w wersji 12 GB.

Zobacz: Intel zaoferuje dużo wydajniejsze iGPU. Czy AMD ma się czego bać?
Zobacz: DeepCool Assassin IV trafia do sprzedaży. To nowy król wydajności

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis / Przemysław Banasiak

Źródło tekstu: Hardware Unboxed, oprac. własne