DAJ CYNK

Zrobił własną kartę graficzną. Wyszło całkiem nieźle

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Zrobił własną kartę graficzną. Wyszło całkiem nieźle

Nie podobają Ci się karty graficzne dostępne w sklepach? Nic straconego! Wystarczy trochę zawzięcia, program do projektowania typu CAD i drukarka 3D by zrobić własną.

 

Komputery stacjonarne od zawsze przyciągały entuzjastów, których interesowało modyfikowanie i podkręcanie podzespołów. Na szczęście mimo upływu lat i coraz mniejszych możliwości OC scena modderska nadal ma się całkiem nieźle. Mowa nie tylko o starych wyjadaczach, ale i świeżym narybku.

Internauta zrobił własną kartę GeForce RTX 3060 FE mITX

Na platformie Reddit pojawił się ciekawy wątek. Użytkownik o pseudonimie "Clashmains_2" chwali się w nim zrobioną - czy raczej zmodyfikowaną - przez siebie kartą graficzną. Użyto do tego technologi druku 3D.

Internauta jako bazę swojego projektu wykorzystał kartę Gainward GeForce RTX 3060 Pegasus. Następnie zaprojektował i wydrukował dla niej skorupę chłodzenia przypominającą designem układy NVIDIA Founders Edition. Zamienił również fabryczny wentylator 90 mm na cichsze rozwiązanie 92 mm od firmy Noctua.

Zrobił własną kartę graficzną. Wyszło całkiem nieźle

Całość wygląda naprawdę ciekawie, bowiem GeForce RTX 3060 nie był nigdy dostępny w wersji Founders Edition mITX. Co prawda brakuje tutaj backplate, ale autor tłumaczy, że używa karty graficznej w pozycji pionowej, gdzie nie widać tyłu. W razie potrzeby wydrukowanie go nie będzie większym problemem.

Zrobił własną kartę graficzną. Wyszło całkiem nieźle

Jest to pierwszy tego typu projekt "Clashmains_2" i nie obyło bez wpadek. Modder użył filamentu PLA, a więc najpopularniejszego i najłatwiejszego materiału. Niestety niska odporność na wysokie temperatury sprawia, że wydrukowane elementy się odkształcają. W planach jest jednak już wersja 2.0 wykonana z ABS lub PETG.

Zobacz: Genesis Nitro 550 G2 to nowy, tani fotel dla graczy
Zobacz: Intel zyskuje kolejnego partnera. Tym razem z Japonii

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Clashmains_2@Reddit

Źródło tekstu: oprac. własne