DAJ CYNK

Nowa podstawka Intel LGA 1851 bez tajemnic. Co już wiemy?

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Sprzęt

Nowa podstawka Intel LGA 1851 bez tajemnic. Co już wiemy?

Pojawiły się pierwsze informacje na temat nowej podstawki Intel LGA 1851. Zapowiada się, że ta zostanie z nami na trochę dłużej.

Nie od dzisiaj wiadomo, że Intel lubi w kolejnych generacjach procesorów zmieniać podstawki. W ten sposób firma zmusza użytkowników do wymiany nie tylko procesora, ale też płyty głównej. Inaczej do sprawy podchodzi AMD, które każdy socket wspiera przez kilka generacji z rzędu.

Wraz z premierą procesorów z serii Arrow Lake zadebiutuje też nowa podstawka LGA 1851. Właśnie pojawiły się ciekawe informacje na jej temat. Okazuje się, że tym razem socket może zostać z nami na trochę dłużej, chociaż nadal daleko będzie do tego, co proponuje AMD.

Intel LGA 1851

Jeden ze znanych informatorów z X (wcześniej Twitter) ujawnił, że podstawka Intel LGA 1851 ma być wspierana do 2026 roku. Oznacza to, że byłaby z nami 2 lata, bo premiera układów Arrow Lake zaplanowana jest na drugą połowę 2024 roku. Prawdopodobnie kolejna generacja procesorów (po Arrow Lake) także będzie z niej korzystać.

Poza tym nowa podstawka i procesory to:

  • Obsługa tylko pamięci DDR5 (brak wsparcia dla DDR4)
  • Wsparcie dla pamięci DDR5-6400 (JEDEC)
  • Nowe płyty główne z serii 800
  • Więcej linii PCIe 5.0 (do 60 na płytach Z890)
  • 3 MB pamięci L2 na każdy wydajny rdzeń P
  • Odświeżone iGPU z architekturą Alchemist
  • Obsługa WiFi 7 i 5 GbE

Jednak zanim do sprzedaży trafią procesory Intel Arrow Lake, najpierw Niebiescy zaserwują nam odświeżone wersje układów Raptor Lake. Te mają trafić na sklepowe półki jeszcze w tym roku. 

Zobacz: Ta karta może być hitem. Wydajność RTX 4060 Ti, ale w niższej cenie
Zobacz: BIOSTAR przygotował tanie płyty główne dla AMD Ryzen 7000

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: wccftech