DAJ CYNK

Karty graficzne NVIDII już w wersji 2.0, czyli z nowym ogranicznikiem wydajności w kopaniu kryptowalut

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Sprzęt

Karty graficzne NVIDII już w wersji 2.0, czyli z nowym ogranicznikiem wydajności w kopaniu kryptowalut

Na stronie Gigabyte'a pojawiły się nowe karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 3060, oznaczone jako Rev. 2.0. Są one wyposażone w LHR (Lite Hash Rate), czyli nowy limiter wydajności w kopaniu kryptowalut.

Karta graficzna GeForce RTX 3060 była pierwszą, w której NVIDIA wprowadziła limiter wydajności w momencie kopania niektórych kryptowalut. Niestety, ogranicznik udało się szybko złamać, w czym po części wina samego producenta. Poza tym takie działanie nie przełożyło się na mniejsze zainteresowanie tym modelem ze strony górników. Dlatego też NVIDIA zamierza wprowadzić nowe wersje GPU z LHR, czyli Lite Hash Rate. To nowe i teoretycznie skuteczniejsze ograniczenie, które trafi również do modeli RTX 3070 czy też RTX 3080. Pierwsze karty tego typu już pojawiają się na stronach poszczególnych producentów.

Nowe karty graficzne NVIDIA LHR

Między innymi na stronie Gigabyte'a pojawiły się karty graficzne z serii GeForce RTX 3060, które zostały oznaczone jako Rev. 2.0. Na liście znajdują się modele Aorus Elite, Gaming OC, Vision OC, Eagle OC oraz Eagle. Wszystkie one są wyposażone w LHR, czyli Lite Hashe Rate. To nowe zabezpieczenie, które nie pozwala im działać na sterownikach, które pozbawione są ogranicznika wydajności w kopaniu kryptowalut. NVIDIA chce w ten sposób jeszcze bardziej zniechęcić górników, dzięki czemu GPU trafiłyby w ręce normalnych graczy.

Gigabyte RTX 3060 Rev. 2.0 LHR

Warto w tym miejscu zauważyć, że producenci kart graficznych już teraz zaczęli stosować różne oznaczenia dla nowych kart. Dla przykładu firma GALAX używa po prostu LHR, czyli np. GeForce RTX 3060 LHR. Z kolei Gigabyte zdecydował się na Rev. 2.0, co może być odrobinę mylące dla użytkowników. Warto byłoby to jednak ujednolicić.

Zobacz: Ceny kart graficzny są dzisiaj nawet kilkukrotnie wyższe od sugerowanych
Zobacz: Intel Xe DG2 - poznaliśmy dokładną specyfikację dedykowanych kart graficznych

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: TechPowerUp, Overclock3D

Przewiń w dół do następnego wpisu