DAJ CYNK

Masz Samsunga? Lepiej zaktualizuj i o nic nie pytaj

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Masz Samsunga? Czeka na Ciebie krytyczna aktualizacja

Samsung zabrał się wreszcie do pracy. Koreańczycy rozwiązują poważny problem, który zgłaszało im wielu użytkowników. Mowa o szybko psującym się sprzęcie.

 

Samsung, czyli koreański gigant na rynku nowych technologii, rozszerzył w ubiegłym roku swoją ofertę o nowy nośnik półprzewodnikowy. Model 990 PRO, który testowaliśmy na łamach Telepolis, to najwydajniejszy SSD w ofercie producenta. Wszystko za sprawą pierwszego na świecie kontrolera w litografii 8 nm.

Samsung naprawia poważny problem SSD z serii 990 PRO

Niestety pod koniec stycznia wyszło na jaw, że Samsung 990 PRO ma poważną wadę. Podobnie jak i w poprzednim modelu - Samsung 980 PRO - sporo użytkowników skarży się na zbyt szybką degradację SSD. Mowa nawet o kilkudziesięciu procentach w mniej niż miesiąc. Koreańczycy postanowili to naprawić.

W miniony weekend pojawiła się aktualizacja oprogramowania dla nośników Samsung 990 PRO. Ma ona oznaczenie "1B2QJXD7" i chociaż nie opublikowano listy zmian, to podobno rozwiązuje ona opisywany problem.

Masz Samsunga? Czeka na Ciebie krytyczna aktualizacja

Przynajmniej częściowo. To znaczy kondycja SSD już nie spada w oczach, ale aktualizacja nie czyści wartości SMART. Innymi słowy jeśli Wasz nośnik stracił już sporo % w zakładce "Health Status" to tak już zostanie. Rozwiązanie? Skontaktować się z Samsungiem i wymienić sprzęt na nowy w ramach gwarancji.

Masz Samsunga? Czeka na Ciebie krytyczna aktualizacja

Jak zaktualizować firmware w Samsungu 990 PRO? Potrzebny jest do tego program "Samsung Magican". Cała operacja jest banalnie prosta, krótka i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Tak długo jak w jej trakcie nie odłączycie zasilania od komputera lub SSD nie powinno być żadnych problemów.

Zobacz: Bestia, nie dysk. Samsung 990 PRO – test
Zobacz: Jaki komputer do gier i pracy? Gotowe zestawy na luty 2023

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis/Przemysław Banasiak, Twitter/Neil Schofield

Źródło tekstu: Samsung, oprac. własne