DAJ CYNK

Znamy daty premiery nowych procesorów AMD i Intela

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Znamy daty premiery nowych procesorów AMD i Intela

Najbliższe miesiące będą obfitować w premiery procesorów, płyt głównych i kart graficznych. Poznaliśmy szczegóły zarówno na temat debiutu AMD i Intela.

 

Zarówno Intel, jak i AMD zapowiedziało, że jeszcze w tym roku zobaczymy nowe procesory oraz dedykowane im płyty główne. Podobnie sprawa wygląda z kartami graficznymi kolejnej generacji od NVIDII i AMD. Oczywiście cała trójka producentów jest bardzo ostrożna pod względem tego jakie zdradza informacje.

AMD Zen4 nie będzie już wspierać pamięci RAM DDR4

Jednak jak zwykle, tak i w przypadku procesorów Intel Core 13. generacji, AMD Ryzen 7000 oraz układów NVIDIA GeForce RTX 4000 i AMD Radeon 7000 pojawia się sporo plotek i przecieków. Większość z nich pochodzi z Chin, gdzie produkowane są wszystkie z wymienionych.

Na chińskiej platformie Bilibili znany z licznych trafnych przecieków użytkownik "ECSM_Official" (wcześniej "Enthusiastic Citizen") podzielił się kolejnymi ciekawymi informacjami. Twierdzi on, że procesory Intel Sapphire Rapids, a dokładniej modele Intel Xeon W-3400 i W-2400 oraz płyty główne z chipsetami W790 zobaczymy na początku czwartego kwartału 2022 roku.

Znamy daty premiery nowych procesorów AMD i Intela

Chińczyk podkreśla, że mowa prawdopodobnie o październiku. Wspomniane Xeony mają być procesorami HEDT, a więc nie będą skierowane do zwykłego Kowalskiego. Chodzi o odpowiedników serii AMD Threadripper (PRO). Wspierać będą one tylko pamięci RAM nowej generacji, czyli standard DDR5.

Znamy daty premiery nowych procesorów AMD i Intela

Również w październiku mają premierę mieć konsumenckie procesory Intel Raptor Lake-S oraz płyty główne z chipsetami Z790. Na szczęście 13. generacja będzie zarówno zgodna ze starszymi platformami (Z690, H670, B660, H610), jak i obsługiwać pamięci RAM typu DDR4 i DDR5.

Znamy daty premiery nowych procesorów AMD i Intela

Wpierw pojawią się odblokowane jednostki Intel Core, a dopiero w pierwszym kwartale 2023 roku zobaczymy tańsze, zablokowane procesory i płyty główne z chipsetami H770 i B760. Przypomina więc to proces wydawniczy aktualnej rodziny Alder Lake-S. Intel i partnerzy nie planują platform z układami Intel H710.

Znamy daty premiery nowych procesorów AMD i Intela

W przypadku AMD i procesorów opartych na architekturze Zen4, ECSM_Official wskazuje na debiut w sierpniu, ale dokładna data nie jest zmiana. Podobnie jak u Niebieskich wpierw zobaczymy flagowe modele i płyty główne AMD X670(E). Później pojawią się propozycje z układami AMD B650, a na AMD B620 poczekamy do pierwszej połowy przyszłego roku. Nowe procesory AMD nie będą wspierać RAM DDR4.

Zobacz: Tańsza alternatywa Steam Deck stawia na układy Intel Alder Lake
Zobacz: Nowe SSD mogą się nie zmieścić w Twoim komputerze czy laptopie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Bilibili, Intel

Źródło tekstu: Wccftech, oprac. własne