DAJ CYNK

Ten prosty trik zamieni Twoją płytę główną w wyższy model

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Ten prosty trik zamieni Twoją płyte główną w wyższy model

Potrzebujesz więcej złączy M.2, portów USB lub lepszego kontrolera sieciowego? Lubisz swoją dotychczasową płytę główną i nie chcesz jej zmieniać? Nie ma sprawy! Z pomocą przychodzi ASRock, który umożliwi Ci upgrade w domowych zaciszu.

 

ASRock to jeden z największych na świecie producent płyt głównych, który obecny jest na rynku od 2002 roku. Starsi entuzjaści PC z pewnością pamiętają, że Tajwańczycy zawsze mieli niestandardowe podejście do swoich sprzętów - odblokowywanie rdzeni u AMD, podkręcanie zablokowanych Inteli czy dziwne złącza na PCB.

ASRock pozwoli Ci zamienić płytę główną B650 w X670

Z czasem jednak ASRock się ugrzecznił, a ich produkty zaczęły przypominać klasyczne rozwiązania konkurencji. Wygląda jednak na to, że na Tajwanie nadal ktoś ma technologiczny zapał i pazur. Dowodem na to ma być specjalna karta rozszerzeń, która w prosty sposób znacznie ulepsza naszą płytę główną.

Level1Techs pokazało ASRock X670 XPANSION KIT. Jest to specjalna karta rozszerzeń montowana w złączu PCI Express 4.0. Wyposażono ją w dodatkowy chipset AMD Promontory21 i pozwala na upgrade płyty głównej AMD B650 w segment wyżej, czyli AMD X670, znacznie rozszerzając jej możliwości.

Ten prosty trik zamieni Twoją płyte główną w wyższy model

Użytkownik zyskuje m. in. dwa dodatkowe złącza M.2 PCIe 4.0 x4 NVMe, dwa złącza SATA III, trzy USB 3.2 Gen 1 typu A, jedno USB 3.2 Gen 2 typu C oraz 10-gigabitowy port RJ-45. Całość z metalowym radiatorem.

Ten prosty trik zamieni Twoją płyte główną w wyższy model

Jakie są więc minusy? Wspomniane rozszerzenie działa tylko z wybranymi płytami głównymi - na pewno z modelem ASRock B650 LiveMixer. Powód? Prócz złącza PCIe 4.0 potrzebny jest jeszcze specjalny port na PCB.

Nie wiadomo czy ASRock X670 XPANSION KIT trafi do sprzedaży. Pokazany egzemplarz zdecydowanie nie jest próbką inżynieryjną, a skończonym produktem. Na razie firma "bada rynek". Chociaż naszym zdaniem z pewnością znaleźliby się chętni na takie rozwiązanie, o ile tylko zostałoby ono sensownie wycenione.

Zobacz: Znamy wydajność pierwszego laptopa z układem GeForce RTX 4090
Zobacz: Na rynek trafia kolejna karta graficzna Intela z 16 GB pamięci VRAM

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Level1Techs

Źródło tekstu: VideoCardz, oprac. własne

Przewiń w dół do następnego wpisu