DAJ CYNK

Szczepionka na Covid-19? Już do kupienia w darknecie

HTur

Nauka

Chcesz zabezpieczyć się przed koronawirusem? Możesz kupić sprawdzoną szczepionkę, nie czekają na oficjalne dopuszczenie jej przez władze do użycia. Cena? Skromne 1336,18 dolarów. Takie rzeczy tylko w darknecie.

BNT162 to szczepionka na koronawirusa, stworzona przez BioNTech SE oraz Pfizer Inc. Jest ona na tyle wiarygodna, że władze Wielkiej Brytanii zamówiły 40 mln sztuk, zaś w piątek zaakceptowały ją władze Bahrajnu. Pozostałe kraje świata czekają - zapewne na efekty jej działania w dwóch wymienionych, a także na inne alternatywy. Jednak w darknecie już pojawili się sprzedawcy, oferujący BNT162 za kolosalne pieniądze - wspomniane we wstępie 1336,18 dolarów, czyli ok. 5 tysięcy złotych. Dostawa jest możliwa niemal do każdego kraju na świecie. Niestety - żaden ze sprzedawców nie może wykazać certyfikatu, gwarantującego autentyczność szczepionki, choć dwóch z nich deklaruje się jako farmaceuci. Ale darknet to darknet i tu każdy może podawać za każdego - i sprzedawać, co tylko chce. I oczywiście nigdy nie można być pewnym, że nie kupuje się kota w worku.

Nie jest to pierwszy przypadek pokątnego sprzedawania szczepionek. Pod koniec sierpnia można było kupić w mrocznych zakamarkach sieci... krew ozdrowieńca, kosztująca skromne 16 tys. dolarów za litr (niemal 60 tys. złotych!).  Oczywiście we wszystkich przypadkach odradzane są tego typu zakupy - nie dość, że można stracić sporo pieniędzy, to jeszcze zdrowie, a nawet życie, jeśli lek okaże się zwykłym fałszerstwem. Niestety, naiwnych nie brakuje.

Zobacz: MIT: Sztuczna Inteligencja rozpozna Covid-19 po kaszlu
Zobacz: Bogaci stają się coraz bogatsi - zasługą m.in. Covid-19

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Pfizer, Vice

Źródło tekstu: Vice

Przewiń w dół do następnego wpisu