DAJ CYNK

Wodorowe autobusy trafiają do Chełma

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Motoryzacja

Chełm jest kolejnym miastem w Polsce, które stawia na zeroemisyjność. Już wkrótce po ulicach miasta jeździć będą autobusy wodorowe.

Europa coraz odważniej kieruje się w stronę zeroemisyjności. Polska nie jest pod tym względem wcale inna.Już wcześniej zamówienia na autobusy wodorowe NesoBus zostały złożone przez Rybnik i Gdańsk. Teraz do tego doborowego towarzystwa dołącza również Chełm, miasto znajdujące się w województwie lubelskim.

Wodorowe NesoBusy wjadą na ulice w Chełmie

Miasto Chełm zorganizowało przetarg na dostawcę zeroemisyjnych autobusów, który wygrała grupa Polsat Plus i ZE PAK. Umowa dotyczy dostarczenia łącznie 26 wodorowych autobusów. Dostawa odbędzie się w trzech transzach, a ostatnia zostanie przekazana nie później niż 30 października 2025 roku.

Fundusze na zakup wspomnianych maszyn zostały pozyskane w ramach dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łącznie udało się pozyskać 100,4 mln złotych, a cała inwestycja wyniosła finalnie 97 milionów złotych, choć Urząd Miasta był gotowy zapłacić nawet 112 milionów.

NesoBus jest zasilany zielonym wodorem, a jego zasięg to 450 kilometrów, przy czym tankowanie trwa tu zaledwie 15 minut. Maszyna nie wydziela spalin oraz jest w stanie łącznie pomieścić 93 osoby, przy czym jest 37 miejsc siedzących. NesoBus zużywa około 8 kilogramów wodoru na 100 km.

Zobacz: Pułapka na Facebooku. Kroją twoją rodzinę i znajomych
Zobacz: Unia wprowadza nowe prawo. Chodzi o elektryki

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Materiały prasowe

Źródło tekstu: materiały prasowe oprac. własne