DAJ CYNK

Polak dołącza do załogi ESA. Rodak może polecieć w kosmos

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

Europejska Agencja Kosmiczna podała nazwiska nowej generacji astronautów. Okazuje się, że wśród nich znalazł się Polak, Sławosz Uznański.

W kosmosie nie było jeszcze zbyt wielu polskich akcentów. Nie można jednak powiedzieć, że nigdy tam nie został wysłany nasz rodak. Wystarczy sobie przypomnieć o Mirosławie Hermaszewskim, który znalazł się na pokładzie misji Sojuz 30 w ramach piątego udanego lotu na stację kosmiczną Salut 6. Łącznie wtedy spędził w kosmosie 7 dni i 22 godziny podczas 126 okrążeń wokół Ziemi. 

Polak ponownie poleci w kosmos?

Mirosław Hermaszewki już wkrótce może nie być jedynym Polakiem, który odbył podróż poza Ziemię. Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła nazwiska 17 astronautów nowej generacji. Wśród nich znalazł się Polak Sławosz Uznański. 

Kandydaci na astronautów zostali wyłonieni spośród 22 tysięcy aplikantów ze wszystkich krajów członkowskich ESA w eliminacjach trwających półtora roku. Wśród nich znalazła się również osoba z niepełnosprawnością. Dostanie się do tego elitarnego grona nie było wcale łatwe. Kandydaci byli poddawani wielu testom wiedzy na temat kosmosu i technologii kosmicznych. Sprawdzono również, jak radzą sobie w razie potrzeby rozwiązania niecodziennych problemów pod presją czasu. Ponadto byli poddani wielu badaniom medycznym.

Sławosz Uznański nie wziął się znikąd i już wcześniej pracował przy ambitnych projektach naukowych. Dotychczas pracował w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, gdzie pełnił rolę operatora Wielkiego Zderzacza Hadronów. Teraz czeka go 12 miesięczny trening wraz z innymi kandydatami, po którym istnieje szansa, że w przyszłości zostanie wybrany do misji kosmicznej.

Zobacz: Lot na Księżyc. Wiemy, jak wygląda komunikacja
Zobacz: NASA pokazuje niesamowitą fotografię. Czegoś takiego jeszcze nie było

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: B. Godart / Shutterstock.com

Źródło tekstu: ESA

Przewiń w dół do następnego wpisu