DAJ CYNK

Intel zaczyna śledzić użytkowników. Podobnie jak AMD i NVIDIA

Przemysław Banasiak

Aplikacje

Intel zaczyna śledzić użytkowników. Podobnie jak AMD i NVIDIA

Intel postanowił iść w ślady AMD i NVIDII. Niebiescy zbierają od teraz domyślnie sporo danych na temat użytkowników ich kart graficznych.

 

Od ubiegłego roku na rynku kart graficznych mamy trzech dużych producentów - AMD, NVIDIA oraz Intel. Niebiescy dołączyli do gry za sprawą rodziny Intel ARC Alchemist. Początki były dość wyboiste - niska dostępność w sklepach oraz słabe sterowniki, ale Amerykanie pracowali w pocie czoła nad poprawą sytuacji.

AMD i NVIDIA również zbiera dane o swoich użytkownikach

Aktualnie karty graficzne od Intela to jedne z tańszych nowych układów dla osób, które chcą grać w najnowsze gry bez wydawania góry pieniędzy. Co więcej oprogramowanie dla nich jest naprawdę sensowne, a aktualizacje z poprawkami błędów i optymalizacjami wydajności pojawiają się w oka mgnieniu.

Niestety redakcja TechPowerUP zauważyła pewną negatywną zmianę w najnowszej wersji sterowników dla kart graficznych Intela. Mowa o dodaniu do instalatora komponentu "Compute Improvement Program" (CIP), który jest niczym innym jak telemetrią, czyli zbieraniem danych o użytkownikach.

Intel zaczyna śledzić użytkowników. Podobnie jak AMD i NVIDIA

CIP śledzi informacje o podzespołach komputerowych, ich wykorzystaniu oraz wydajności, a nie tylko dane dotyczące karty graficznej. Sprawdzane nawet są odwiedzane strony internetowe, ale podobno "bez dokładnego adresu URL, a tylko ich kategorie".

Intel stworzył specjalną stronę internetową, która wyjaśnia co dokładnie jest badane. Przeczytać tam możemy, że "imię i nazwisko użytkownika, adres e-mail, numer telefonu, wrażliwe informacje czy dokładna lokalizacja użytkownika (z pominięciem kraju pochodzenia)" nie są zbierane przez CIP.

Intel zaczyna śledzić użytkowników. Podobnie jak AMD i NVIDIA

Instalacja modułu CIP jest domyślnie włączona w instalatorze sterowników Intela. Na szczęście wybierając ręczną, a nie automatyczną instalację można z tego rozszerzenia w prosty i szybki sposób zrezygnować. Wystarczy odznaczenie jednej opcji widocznej na zdjęciu powyżej.

A jak to wygląda u AMD i NVIDII? Obaj producenci również zbierają dane o posiadaczach ich kart graficznych i sterowników. Czerwoni umożliwiają zrezygnowanie z tej opcji przy instalacji, u Zielonych takiego wyboru nie ma. Dane muszą być jednak przydatne, bowiem to NVIDIA ma od dawna najlepsze sterowniki.

Zobacz: Intel NUC 13 Pro, czyli idealny sprzęt na pożegnanie (Test)
Zobacz: Idzie nowy kryzys na rynku kart graficznych

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Intel, Shutterstock

Źródło tekstu: TechpowerUP, oprac. własne