DAJ CYNK

mBank podnosi ceny. Dla Ukraińców wciąż za darmo (aktualizacja)

Marian Szutiak

Taryfy, promocje, usługi

mBank dyskryminuje Polaków. Podwyżki tylko dla nich

Tuż po Wielkanocy zaczną obowiązywać wyższe ceny w mBanku. Jak się jednak okazuje, dotyczą one Polaków, a obywateli Ukrainy już nie. Bank ma wymówkę.

Pod koniec stycznia tego roku mBank ogłosił zmiany w swoich cennikach. Część z nich zacznie obowiązywać tuż po zbliżających się świętach, 3 kwietnia 2024 roku. Klienci banku powinni się liczyć z wyższymi opłatami, których wprowadzenie mBank tłumaczy znaczącym wzrostem cen towarów i usług.

Najważniejsze zmiany, które mBank wprowadzi 3 kwietnia:

 • wyłączenie bankomatów Euronet i Santander Bank Polska z sieci bankomatów mBanku (z wyjątkiem urządzeń w placówkach banku); w sieci mBanku pozostają urządzenia PlanetCash, których łącznie, z bankomatami w placówkach jest prawie 5 tysięcy – jednorazowo można z nich wypłacić do 4000 zł,
 • wprowadzenie jednej opłaty w wysokości 5 zł za wypłatę w bankomatach spoza sieci mBanku, czyli:
  • dla eKonta osobistego i eKonta dla Młodych (umowy od 26 września 2013 roku) wprowadzona zostanie taka opłata,
  • dla pozostałych kont wysokość zmniejszy się z 7 zł do 5 zł,
 • dla większości klientów – podniesienie progu minimalnej bezpłatnej wypłaty z bankomatu ze 100 zł do 300 zł,
 • dla klientów korzystających z mKonta Intensive – wprowadzenie progu 300 zł minimalnej bezpłatnej wypłaty z bankomatu,
 • dla klientów korzystających z eKonta możliwości 13-24 – wprowadzenie progu minimalnej wypłaty, w wysokości 100 zł (taka opłata będzie pobierana dopiero, gdy klient skończy 18 lat),
 • podwyższenie opłaty za usługę wypłaty ze wszystkich bankomatów z 9 zł do 18 zł,
 • podwyższenie z 7 zł do 10 zł miesięcznej opłaty za kartę do eKonta osobistego (nie zmieni się warunek zwolnienia z opłaty),
 • podwyższenie z 9,99 zł do 18 zł miesięcznej opłatę za kartę Mastercard Gold PayPass (nie zmienią się warunku zwolnienia z opłaty),
 • podwyższenie z 7000 zł do 10000 zł sumy wpływów, której mBank wymaga, aby nie pobierać opłaty za mKonto Intensive; drugi warunek pozostanie bez zmian – łączna suma depozytów i inwestycji ulokowanych w banku w kwocie minimum 100000 zł,
 • wprowadzenie prowizji za wypłatę w kasie sklepu (cashback) w wysokości 2 zł.

Z kolei 4 kwietnia tego roku mBank wprowadzi opłatę za wypłatę BLIKIEM w bankomacie. Będzie ona taka sama, jak w przypadku wypłaty gotówki z użyciem karty.

Podwyżki nie dla wszystkich

Jak się okazuje, zapowiadane przez mBank zmiany nie będą dotyczyć wszystkich klientów banku, co wywołało pojawienie się w sieci zarzutów o nierówne traktowanie klientów czy wręcz dyskryminację. Wzrost cen nie dotyczy klientów pochodzących z Ukrainy, przybyłych do Polski po wybuchu wojny w Ukrainie, czyli od 24 lutego 2022 roku. Serwis Bankier.pl wskazuje, że różnice dotyczą eKonta osobistego oraz eKonta osobistego UA.

mBank swoją decyzję dotyczącą nierównego traktowania klientów tłumaczy treścią zalecenia, które dwa lata temu wydała Komisja Nadzoru Finansowego.

Różnice te mają uwarunkowanie prawne. W marcu 2022 roku Komisja Nadzoru Finansowego wydała zalecenie w sprawie usług bankowych dla uchodźców z Ukrainy. Wynika z niego, by w przypadku rachunków dla tej grupy klientów nie pobierać żadnych opłat.

– napisała Emilia Kasperczak, ekspert ds. relacji z mediami w mBanku

Aktualizacja:

Otrzymaliśmy od mBanku obszerniejszy komentarz dotyczący opisanego wyżej problemu:

Rachunki dla obywateli Ukrainy są prowadzone na zasadach podobnych do tych, na których oferujemy Podstawowe Rachunki Płatnicze. Podstawowy Rachunek Płatniczy (wprowadzony przez UE) umożliwia bezpłatny dostęp do podstawowych usług bankowych, w tym wpłat i wypłat, przelewów oraz płatności kartą. Rachunek ten nie daje dostępu do wielu innych usług oferowanych przez bank. Zgodnie z prawem (kwestię PRP reguluje ustawa z 30 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 1997)) rachunki te prowadzone są bez opłat. Ich głównym celem jest walka z wykluczeniem finansowym. Może go założyć bezpłatnie każdy obywatel Unii Europejskiej. Na mocy ustawy obywatele Ukrainy mają prawo legalnego pobytu w Polsce i w związku z tym mogą założyć rachunki prowadzone na zasadach analogicznych jak PRP.  Są to wyłącznie konta podstawowe, z ograniczonym zakresem usług. Także zalecenie KNF z marca 2022 r., które miało na celu wsparcie uchodźców z Ukrainy określiło zakres tych kont oraz to, że będą bezpłatne.

22 lutego 2024 r. weszła w życie zmiana ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która wydłuża do 30 czerwca 2024 r. termin, do którego ich pobyt na terenie RP uznaje się za legalny. To wpływa na okresy obowiązywania umów o rachunki dla obywateli Ukrainy. Po tym okresie klienci otrzymają oferty przeniesienia na standardową taryfę. Stosujemy się do obowiązujących przepisów prawa oraz komunikatów KNF.

Zobacz: mBank zapłaci klientom nawet 520 zł. Zasady są banalne
Zobacz: mBank z nową usługą. Zapewnia, że nie wkurzy klientów

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Lech Okoń / Telepolis.pl

Źródło tekstu: mBank, Bankier.pl