DAJ CYNK

Gotówka odchodzi do lamusa. Polacy nie chcą jej bez względu na wiek

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Płatności bezgotówkowe

Gotówka odchodzi do lamusa. Polacy nie chcą jej bez względu na wiek

Polska pod względem dostępności i rozwoju płatności cyfrowych znajduje się w światowej czołówce. Z gotówki korzystamy coraz rzadziej.

W Polsce mamy bardzo mocno rozbudowane systemy płatności cyfrowych. Niemal wszędzie możemy płacić kartą, telefonem, smartwatchem lub BLIKIEM. Okazuje się, że pod tym względem znajdujemy się w światowej czołówce. Dzisiaj już tylko 35 proc. wszystkich transakcji w naszym kraju przeprowadzanych jest z użyciem gotówki — informuje Newseria.pl.

Płatności w Polsce należą do najbardziej cyfrowych na świecie, zarówno pod względem masowego wykorzystania, jak i dostępności produktów. W fizycznych punktach sprzedaży gotówka stanowi 35 proc. wszystkich transakcji, więc te ponad 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi.

- mówi prof. Michał Polasik, dyrektor Centrum Gospodarki Finansów Cyfrowych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Gotówka odchodzi do lamusa

Dzisiaj już 75 proc. Polaków korzysta z płatności bezgotówkowych. Aż 38 proc. z nas zawsze płaci cyfrowo, jeśli jest taką możliwość. Prawie co czwarty z nas (23 proc.) korzysta z tego typu płatności kilka razy w tygodniu, a 14 proc. przynajmniej raz w tygodniu. Co ciekawe, wiek nie ma tutaj większego znaczenia, bowiem już 44 proc. Polaków w wieku 70+ korzysta z płatności bezgotówkowych.

Pomimo tak dobrych wyników eksperci uspokajają, że gotówka nie zostanie wyparta przez płatności bezgotówkowe. W naszym kraju bliższa ma być strategia Europejskiego Banku Centralnego, który rekomenduje utrzymanie odpowiedniego poziomu wykorzystania gotówki zarówno pod kątem bezpieczeństwa (np. w sytuacji blackoutu energetycznego), jak i z uwagi na osoby mniej zaawansowane technicznie.

Zobacz: mBank zapłaci klientom nawet 520 zł. Zasady są banalne
Zobacz: Blik płatny 5 zł. Pierwsze zmiany już od kwietnia

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Biznes Newseria