DAJ CYNK

W Empiku zapłacisz jednym spojrzeniem. Rusza pilotaż płatności PayEye

Mieszko Zagańczyk

Płatności bezgotówkowe

W Empiku rusza pilotażowy program płatności za zakupy metodą łączącą biometrię tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tego rozwiązania jest polski fintech PayEye, a wszystko odbywa się w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Już 12 czerwca w pięciu salonach Empik ruszy pilotażowy program płatności nową metodą bezgotówkową, łączącą biometrię tęczówki oka i twarzy. Dostawcą rozwiązania jest polski fintech PayEye, który rozwija tę unikatową w skali świata funkcje weryfikacji tożsamości podczas zakupów już od kilku lat.

Płatności PayEye w salonach Empik

Połączenie biometrii tęczówki oka i skanu twarzy to dwuskładnikowe potwierdzenie płatności, które realizowane jest za pomocą jednego spojrzenia na terminal, w jednym procesie. PayEye zapewnia, że te dwa składniki gwarantują pełne bezpieczeństwo i tworzą unikatowy, niepodrabialny dla każdego użytkownika token. Opracowana metoda pozwala też na płatności w okularach czy soczewkach

W pilotażu biometrycznych płatności za pomocą tęczówki oka i twarzy, zaplanowanym przez Empik na początek na trzy miesiące, bierze także udział Mastercard oraz partner technologiczny programu – Planet Pay. Jest to zarazem pierwszy w Europie pilotaż płatności biometrycznych w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Spośród ponad 350 salonów Empik w całej Polsce do pilotażu zostało wytypowanych 5 lokalizacji: Warszawa Westfield Mokotów, Wrocław Bielany, Kraków Kazimierz, Poznań Posnania oraz Czeladź M1. Jeżeli nowa metoda trafi na podatny grunt, program zostanie przedłużony i będzie rozszerzany o nowe miejsca.

Polacy są gotowi na nowinki technologiczne

Empik liczy na to, że nowa metoda płatności przyjmie się wśród Polaków. Jak wynika z przytoczonych danych, jesteśmy bardzo otwarci na tego typu nowinki technologiczne, a z badań rynku przeprowadzonych przez Minds & Roses dla Mastercard wynika, że 4 na 5 Polaków korzysta lub korzystało z zabezpieczeń biometrycznych, najczęściej w telefonach. Wśród osób w wieku 18-25 lat już praktycznie każdy miał kontakt z biometrią.

Również klienci Empiku chętnie korzystają z nowych udogodnień, jak metoda płatności Pay&Go, czyli „skanuj i płać” bez podchodzenia do kasy.

Jak to działają płatności okiem PayEye?

Technologię bezgotówkowych płatności biometrycznych w sklepach z wykorzystaniem fuzji biometrii oka oraz twarzy rozwija polski fintech PayEye, który jest też dostawcą specjalnych terminal eyepos. Terminale te pozwalają również na wykorzystanie innych metod płatności, są więc uniwersalne i mogą być instalowane w każdym punkcie sprzedaży.

Realizacja płatności jest bardzo prosta. Wystarczy pobrać darmową aplikację PayEye, założyć konto, zrobić selfie i podpiąć swoją kartę płatniczą. Dzięki temu idąc na zakupy, klienci nie mają potrzeby wyjmowania gotówki, telefonu lub portfela. Płatność zrealizowana zostanie jednym spojrzeniem. Podczas pierwszego zakupu tą metodą trzeba jeszcze przejść jednorazowy proces weryfikacji. Jak zapewnia PayEye, skany twarzy i tęczówki oka nie są nigdzie gromadzone i przetrzymywane, a do potwierdzenia tożsamości wykorzystywany jest unikatowy token.

Zobacz: PayEye ma nową usługę. Spojrzeniem zapłacisz także w Internecie
Zobacz: PayEye ma płatności online. Wiemy, kto skorzysta

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis.pl

Źródło tekstu: Opracowanie własne