Niekorzystanie z gotówki ma jedną nieoczekiwaną zaletę. O co chodzi?
Wiadomo nie od dziś, że płatności bezgotówkowe sprawiły, że zakupy stały się o wiele prostsze dla większości osób. Ale też jest i inna korzyść, której być może nikt do tej pory nie brał pod uwagę - zauważalne zwiększenie bezpieczeństwa dzieci, które bardzo często bawiły się monetami.

W większości przypadków kończyło się to wizytą na SOR. Okazuje się, że płatności bezgotówkowe da się powiązać z odczuwalnym zmniejszeniem liczby dzieci połykających monety, albo wkładających je sobie np. do nosa.
W związku z rosnącą popularnością kart oraz upowszechnieniem płatności typu BLIK, siłą rzeczy posiadamy mniejszą ilość monet w naszych domach. Nie jest zatem trudno sobie wyobrazić, że w związku ze zmianą tych obyczajów, nasze pociechy znacznie rzadziej wkładają je sobie do buzi i wizyty w szpitalu z tego powodu nie są już takie częste, jak kiedyś.



Jak podaje Associated Press, szeroka analiza tego zjawiska została opublikowana niedawno w czasopiśmie The Annals of The Royal College of Surgeons of England. Zebrane dane wykazały znaczny spadek liczby dzieci w Anglii, które wymagają zabiegów szpitalnych, związanych z wydobyciem przedmiotów, typu moneta, z gardła oraz innych dróg oddechowych.
Naukowcy przeanalizowali dane ze szpitali, gromadzone przez 22 lata, począwszy od 2000 roku, skupiając się na przedmiotach "zabranych" osobom w wieku do lat 14. Liczba pobrań spadła gwałtownie w 2012 roku, kiedy płatności zbliżeniowe zaczęły zyskiwać na popularności. W ciągu kolejnych 10 lat, naukowcy odnotowali dalszy spadek o 29%.
Nasze badania pokazują, że korzystanie z bezgotówkowych metod płatności zamiast monet, potencjalnie pomogło zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i zmniejszyć potrzebę operacji. To niezamierzone odkrycie dowodzi, że zmiany w naszym życiu mogą mieć wpływ na zdrowie ludzi.
To dobra wiadomość, ale oczywiście należy pamiętać, że mimo tego, że monety przechodzą powoli do lamusa, to w dalszym ciągu musimy uważać na małe przemioty, które potencjalnie stanowią zagrożenie dla dziecka. Choć z analizy naukowców wynika, że najczęściej połykanymi przemiotami są właśnie monety.