DAJ CYNK

Test telefonu LG Nexus 5

27.05.2014

Dodane przez: Marcin Kruszyński (vonski)

Kategoria: Testy sprzętu

Interakcje: 67980

Ubiegłoroczny model Nexus 4 był sporym zaskoczeniem w kwestii sprzedaży. Sprzęt z mocną specyfikacją i bardzo atrakcyjną ceną rozchodził się jak przysłowiowe "świeże bułeczki", a przez kilka pierwszych miesięcy jego producent, firma LG miała wyraźne problemy z nadążeniem z produkcją i zaspokojeniem popytu klientów Google'a. Okazało się, że praktycznie pozbawiony reklamy model może obronić się sam - wystarczy dobra cena, atrakcyjny wygląd, niezła specyfikacja i wsparcie internetowego giganta.

Ubiegłoroczny model Nexus 4 był sporym zaskoczeniem w kwestii sprzedaży. Sprzęt z mocną specyfikacją i bardzo atrakcyjną ceną rozchodził się jak przysłowiowe "świeże bułeczki", a przez kilka pierwszych miesięcy jego producent, firma LG miała wyraźne problemy z nadążeniem z produkcją i zaspokojeniem popytu klientów Google'a. Okazało się, że praktycznie pozbawiony reklamy model może obronić się sam - wystarczy dobra cena, atrakcyjny wygląd, niezła specyfikacja i wsparcie internetowego giganta. O jego następcy - Nexusie 5 mówiło się od dawna wiele, zarówno w kontekście oczekiwanej specyfikacji jak i spodziewanych, niestety nieco wyższych cen. Nowy model o oznaczeniu seryjnym D821, produkowany kolejny raz przez LG, pojawił się na rynku jesienią 2013 roku, przy okazji premiery nowej odsłony Androida - 4.4 KitKat. Czy Nexus 5 spełni pokładane w nim nadzieje i przebije się na bardzo "ciasnym" rynku flagowych modeli? Na te pytanie spróbuję odpowiedzieć w niniejszej recenzji.

Zawartość pudełka

Spróbujcie zgadnąć co znajdziemy w pudełku Nexusa 5? Telefon, ładowarka z kablem microUSB, papiery i kluczyk do szufladki SIM? Zgadliście. Poza wspomnianym, bardzo typowym wyposażeniem, w kolorowym pudełku w barwach KitKata nie znajdziemy nic innego. Tradycyjnie już dla produktów linii Nexus, nie uświadczymy nawet prostych słuchawek do prowadzenia rozmów, o innych dodatkach również można zapomnieć. I chyba nie ma nawet co się rozwodzić nad tym zestawem: tak było, jest i raczej już będzie.



Specyfikacja

Specyfikacja Nexusa 5 to w zasadzie typowa "górna półka" drugiej połowy 2013 roku. Podobnie jak u flagowych modeli konkurencji, sercem smartfonu jest układ Snapdragon 800 z czterema rdzeniami Krait 400, tutaj pracującymi z częstotliwością 2,3 GHz, za obsługę grafiki odpowiada tradycyjnie chip Adreno 330. Nexusa możemy nabyć w wersji z 16 lub 32 gigabajtami wewnętrznej pamięci, choć drugi wariant nie jest oficjalnie oferowany w polskiej dystrybucji. Pamięć operacyjna urządzenia ma wielkość 2 GB. Europejska wersja Nexusa wyposażona jest w modem GSM pracujący w częstotliwościach 800 / 900 / 1800 / 1900 (dla trybu 2G), 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 w trybie HSPA+ oraz 800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 w trybie LTE. Warto zaznaczyć, że popularne na polskich aukcjach modele ze Stanów Zjednoczonych posiadają moduł 4G pracujący w innych częstotliwościach (700 / 800 / 850 / 1700 / 1900 / 2100 / 2600), więc LTE rodzimych operatorów na takim egzemplarzu nie będzie działać. "N5" wyposażony jest również w moduły Wi-Fi (a/b/g/n/ac) z dostępnym trybem dual-band, obsługą DLNA, Wi-Fi Direct oraz możliwością pracy jako hotspot. Nie zabrakło oczywiście protokołu Bluetooth (wersja 4.0), odbiornika GPS (również z GLONASS) oraz tradycyjnego microUSB wyposażonego w tryb OTG i SlimPort (2.0). Na pokładzie produktu LG znajdziemy dwa obiektywy aparatu: główny o rozdzielczości 8 megapikseli, z doświetlającą diodą LED oraz przedni z matrycą 1,3 Mpix. Ekran urządzenia ma przekątną 4,95 cala i rozdzielczość FullHD (1920 x 1080), dającą gęstość pikseli na poziomie 445 punktów na cal kwadratowy.

Czegoś brakuje? Nie ma coraz częściej pomijanego radia FM, nie znajdziemy również tradycyjnie w Nexusie slotu kart microSD. Zamknięty w jednoczęściowej obudowie Nexus ma wymiary 137,9 x 69,2 x 8,6 mm i wraz z baterią o pojemności 2300 mAh waży 130 gramów.

Komentarze
Zaloguj się
40. ~x
0

2014-08-21 15:26:29

Wole swojego nexusa 4 :)

Odpowiedz

39. ~PolaMaj
0

2014-08-12 16:43:27

To ja chyba jestem jakoś do tyłu bo nie słyszałam o tym telefonie. Juz szybciej dotarły do mnie informacje o ENJOY (TE1) od telefunkena a to też niby taki mało znany telefon a jednak bardzo fajny.

Odpowiedz

38. ~Chica
0

2014-06-20 13:31:41

Jestem użytkownikiem N5, Jedyną wadą to bateria i trafianie w głośnik centralnie w ucho.Aparat jest słaby ale ja nie kupuje telefonu żeby robić nim "zajebiste zdjecia". Od tego są lustrzanki.Pozdrawiam.

Odpowiedz

37. ~stas
0

2014-06-16 10:20:50

telefon super, smiga jak szalony, 2 gb ramu robi swoje ;) proces super, adroid bomba ;) wyswietlacz swieny, jakos zdjec zajebista, glosnik swietny. polecam dokupic do niego URYGINALNĄ obudowę na boki dzięki czemu po upadku jest cały a wiem co mówie hehe ;)

Odpowiedz

36. ~Chica
0

2014-06-02 20:49:26

Mam n5 od paru miesięcy . Jeśli chcesz mieć telefon który się nie wiesza i działa szybko. Polecam :)

Odpowiedz

35. vonski
0

2014-06-01 18:15:37

@34: może i masz rację, za krótko mam KitKata, żeby to ocenić...

Odpowiedz

34. ~Robert
0

2014-06-01 17:51:55

@23 Problem z systemem zwalniającym z czasem skończył się wraz z Androidem 4.3:>

Odpowiedz

0

2014-06-01 12:51:27

A WIndows phone nie dośc, że działa płynniej i działa dłużej na dużo gorszych podzespołach to jeszcze ejst tańszy :DPorównując moją Lumię 1320 do kolegi samsunga S4 android wypadł nieciekawie :PA przecież takie mocne podzespoły ma S4 ;P

Odpowiedz

32. ~do 20
0

2014-06-01 12:22:14

O czym ty piszesz. Nexus 4 po poltora roku jest szybszy od xperii z1 czy lg g2, bo jest super zooptymalizowany. Przy korzystaniu z 150 programow nie nic. Żadnego lagu no po prostu nic. Dla porównania kupiona w podobnym czasie s3 dziala 4 razy wolniej i coraz gorzej. Ok na starcie miała gorsze parametry, ale kosztowala więcej. Up masz racje ze kazda kolejna aktualizacja oprogramowania wcale nie poprawia działania, ale wyjatkiem sa nexusy

Odpowiedz

31. ~Xxxx
0

2014-06-01 12:15:24

Czysty antek na nexusach to jak dysk ssd. Ciężko wrócić do brandu po nexusach. Szczególnie po nexusie 4 i 5.Dla mnie najważniejsza jest szybkość, bo ja czuję na każdym kroku a z aparatu czy muzyki raz na jakiś czas korzystam i daje radę.

Odpowiedz

30. tymis
0

2014-05-31 22:11:07

#20: Może nie jestem heavy userem, może się nie znam, ale mam swoje zdanie i na pewno mi nie po drodze z wieloma. Wbrew opiniom, po ponad roku korzystania nie widzę różnicy w działaniu Androida. I nie aktualizowałem systemu (4.0.3), bo wyznaję zasadę, że jak coś dobrze działa, to nie należy tego psuć. Pierdy o optymalizacji się jakoś nie sprawdzają. Inna sprawa, że ja mam telefon niebrandowany, a przy różnorodności Androida ta sama wersja na telefonie z wolnej dystrybucji a od operatora to może być przepaść. Z Androidem jest tak, że albo użytkownik ?rządzi? telefonem, albo on użytkownikiem. Ludzie bladego pojęcia nie mają i zamiast ustawić sobie pulpity, to wchodzą w ?aplikacje? i stamtąd uruchamiają to, co potrzebują. To co dopiero mówić o opróżnianiu cach?u, o zalegających miniaturach zdjęć po usunięciu oryginału, o problemach aplikacji z powodu braku w nich folderu ?no media?, o uprawnieniach i związanym z tym ciągłą transmisją danych i lokalizacją, o puchnących grach i zamulających launcherach i generalnie ściąganiu co popadnie, bo to tylko ?tapnięcie?. Nie wiem, co oznacza katowanie, ale użytkowanie z głową nie ma według mnie wpływu.

Odpowiedz

29. tomunia
0

2014-05-31 20:59:15

"Tradycyjnie już dla produktów linii Nexus, nie uświadczymy nawet prostych słuchawek do prowadzenia rozmów, o innych dodatkach również można zapomnieć."W niektórych zestawach od opów sa oryginalne dokanałowe słuchawki LG. Ja taki kupiłem na Alledrogo, pochodził z francuskiej sieci, a tam podobno jest to wymagane przez prawo (nie wiem do końca jak to jest z tym przepisem).

Odpowiedz

28. ~Xxxxxx
0

2014-05-31 16:30:47

Ma słabszy aparat w porównaniu typowymi urządzeniami, ale i tak dużo lepsze od innych. I tak większość aparatów kuleje w smart domach. Nie rozumiem problemu z czystym androida. Jak ktoś nie umie ściągać programu ze sklepu Google to niech sobie kupi nokie 100

Odpowiedz

27. Maniiiek
0

2014-05-31 09:32:50

@25 błędów być nie powinno fakt, ale w teście sprzętu liczy się poprawne i kwieciste pismo czy strona merytoryczna?

Odpowiedz

26. rcicho
0

2014-05-30 23:25:09

Ad 13. Chodziło mi o Nexusa 4 którego posiadam i w porównaniu do SGS4 antena lepiej trzymie sygnał choć to też nic specjalnego. Jesli ten Nexus5 ma gorszy zasięg niż SGS4 to musi być rzeczywiście z tym krucho. Mam też Moto G i tam już jest całkiem nieźle z zasięgiem. choć do większości Sony troche jeszcze brakuje.Ad 20 Tak, Nexus 4 po roku działania chodzi tak samo płynnie jak pierwszego dnia to napewno jego następca też będzie świetnie chodził.

Odpowiedz