DAJ CYNK

Fotopojedynek: LG G4 vs. Samsung S6 Edge vs. Sony Xperia Z3+

14.09.2015

Dodane przez: <a href="mailto:lech.okon@gmail.com">Lech Okoń (LuiN)</a>

Kategoria: Testy sprzętu

Interakcje: 116497

Możliwości aparatów fotograficznych stosowanych we współczesnych smartfonach stale rosną. Coraz łatwiej jest obecnie zastąpić aparat telefonem. Nie bez powodu więc jakość zdjęć stała się dla wielu osób jednym z podstawowych kryteriów wyboru danego urządzenia. W tym obszernym zestawieniu porównuję prawdziwą androidową elitę, smartfony: LG G4, Samsung Galaxy S6 Edge i Sony Xperia Z3+.

Możliwości aparatów fotograficznych stosowanych we współczesnych smartfonach stale rosną. Coraz łatwiej jest obecnie zastąpić aparat telefonem. Nie bez powodu więc jakość zdjęć stała się dla wielu osób jednym z podstawowych kryteriów wyboru danego urządzenia. W tym obszernym zestawieniu porównuję prawdziwą androidową elitę, smartfony: LG G4, Samsung Galaxy S6 Edge i Sony Xperia Z3+. Urządzenia piękne i bardzo funkcjonalne, a przy tym oferujące jakość zdjęć najzupełniej wystarczającą, by zebrać setki "lajków" na Facebooku czy wydrukować je w formacie większym niż A4. Nie mogło też zabraknąć porównania jakości nagrań wideo, testu lamp błyskowych, zdjęć nocnych, panoram i przednich aparatów wykorzystywanych do selfie. Zwycięzca może być tylko jeden... ale w poszczególnych kategoriach testów wygrywały różne modele. Jeśli celujesz w porządny smartfon z Androidem, o rozbudowanych możliwościach fotograficznych, zestawienie to rozwieje wiele wątpliwości. Zapraszam do lektury i komentowania.



Spis treści:


Co w sprzęcie piszczy

Od wielu lat liderem w temacie matryc jest Sony. Najpierw japońska firma osiągnęła sukces w świecie zaawansowanej fotografii, dostarczając matryce m.in. dla Nikona, Olympusa, firmy Pentax i rzecz jasna dla samej siebie. Potem sensory Japończyków trafiły do iPhone'ów i większości innych flagowych smartfonów. W gruncie rzeczy poniższe zestawienie to test matryc Sony. Uzbrojony jest w nie każdy z porównywanych telefonów, jednak anturaż sensorów różni się diametralnie, podobnie jak oprogramowanie je obsługujące. W efekcie, pomimo tego samego producenta czujników, dostajemy zupełnie inną jakość zdjęć.

Syntetycznie opis testowanego sprzętu zestawiłem w poniższej tabeli:

  LG G4 Samsung Galaxy S6 Edge Sony Xperia Z3+
Matryca Sony IMX234 Sony IMX240 Sony IMX220
Wielkość sensora 1/2.6" 1/2.3"
Rodzaj sensora BSI CMOS (Sony Exmor RS)
Proporcje obrazu 16:9 4:3
Maksymalna rozdzielczość zdjęć 5312 x 2988 5264 x 3960
Wielkość piksela 1.12 μm x 1.12 μm 1.2 μm × 1.2 μm
Zapis plików JPG, JPG+DNG JPG
Przysłona F/1.8 F/1.9 F/2.0
Ekwiwalent ogniskowej (deklarowany) 28 mm 25 mm
Optyczna stabilizacja obrazu Tak Nie
Lampa błyskowa LED, pojedyncza
Filmy 4K
Dodatki Laserowy autofocus, czujnik spektrum kolorów możliwość instalowania dodatkowych trybów ISO do 12800, sprzętowy spust aparatu, możliwość instalowania dodatkowych trybów
Przedni aparat 8 Mpix, F/2.0, filmy 1920 x 1080 pix 5 Mpix, F/1.9, cyfrowa stabilizacja, filmy 2560 x 1440 pix 5 Mpix, 25 mm, cyfrowa stabilizacja, filmy 1920 x 1080 pix

W świecie mobilnej fotografii istnieje od zawsze pewien niedosyt. Wszyscy chcieliby zdjęcia jak z lustrzanki uzbrojonej w wysokiej klasy obiektyw, tymczasem dostają zwykle urządzenia nie radzące sobie w trudnych warunkach oświetleniowych i nie osiągające takiej plastyki i rozmyć tła, jak ich więksi bracia. Sposób na problem znany jest od zawsze - większy sensor + większy otwór przysłony. Wyścig na megapiksele to odrębna historia. O wiele istotniejszy jest rozmiar pojedynczego piksela niż ich liczba. Nie wchodząc w takie ekstrawagancje jak UltraPiksele u HTC, w praktyce przekłada się to na zależność: większy piksel = większa gabarytowo matryca. Większa matryca = niższy szum i ładniejsze rozmycia tła. Większa jasność obiektywu = jaśniejsze zdjęcia nocne i większe rozmycia tła. Tych kilka zależności (z wyjątkami), producenci wykorzystali w testowanych telefonach.

Komentarze
Zaloguj się
79. ~tom
0

2015-10-17 18:59:56

O Zamość

Odpowiedz

78. dejmann
0

2015-10-08 10:25:11

LG może konkurować ale z Kiano a nie Samsungiem a to z uwagi na serwis. W LG każda awaria telefonu jest z winy klienta. Przebarwienia na matrycach - wina klienta. Bad pixele - wina klienta. Przegrzewanie się - wina klienta. To że ludzie kupują ten szmelc - wina klienta. Nawet gdyby za darmo je rozdawali to już nigdy nie wezmę nic od LG. Dwa smartofny martwe w szufladzie mam (Leon i L9). Jeden ma czarny ekran (padła grafika? - lcd zmieniałem po fakcie gdy LG uznał mnie za winnego, a smartfon pracował na biurku od nowości i nigdy nie wylądował nawet w kieszeni!) Drugi nie ma zasięgu w 3G. To też moja wina. Telefon spadł i za naprawę chcą 768,78zł brutto w chwili gdy w markecie kosztuje 539zł buahahaha. Problem w tym że ten drugi zawsze leżał obok tego pierwszego i nigdy nie spadł.

Odpowiedz

77. ~
0

2015-10-04 15:21:56

Szkoda ze nie było porównania z telefonem lumia oraz iphone

Odpowiedz

76. Goral
1

2015-09-30 14:08:05

Luin, BARDZO dobry artykuł i tekst ! :) Oby więcej takich ! !! Podoba mi się m.in. to , że sam robiłeś testy (a nie zestawienie jakichś rankingów zewnętrznych), nie bałeś się przedstawiać własnych ocen, fajne podejście ( z punktu widzenia statystycznego użytkownika), wiele testów pod różnymi kątami i w różnych warunkach. EXTRA ! ps. i kit z profesjonalnymi uwagami/wywodami niektórych o definicji jasności obiektywów (choć mają rację) . Przy porównaniu filmów dodałbym tylko mimo wszystko tryb fullHD - ludziska często to włączają gdy potrzebują nakręcić dłuższą scenę. A /''propos - ktoś wie jak WYŁĄCZYĆ tryb 4k w Z2 ? ;&gt;

Odpowiedz

75. LuiN
0

2015-09-28 13:45:27

74, dziadek franek - E52 nie ma autofokusu. Jak ustawisz we współczesnych telefonach ostrość na nieskończoność, będziesz mógł pstrykać zdjęcia w identycznym czasie. Możesz też skorzystać z przedniej kamerki (5 - 8 Mpix vs. 3,2 Mpix w Twojej Nokii) i nic nie będzie trzeba przestawiać.

Odpowiedz

74. ~dziadek franek
0

2015-09-28 07:35:58

Mam pytanie do nowoczesnych i sprzętowych kolegów. Jakie są opóźnienia w reakcji telefonu/aparatu przy robieniu zdjęć w ruchu? W mojej starej nokiE52 matryca była 3,2Mp, ale zdjęcia dało się zrobić natychmiastowo: naciskasz i masz czyli rejestrowany kadr jest dokładnie w tym samym momencie. A dzisiejsze flagowce jak mają i dlaczego???

Odpowiedz

73. ~6s
0

2015-09-24 14:22:05

A gdzie 6s ? Było poczekać kilka dni i dorzucić 6s do zestawienia.

Odpowiedz

72. ~
0

2015-09-24 09:59:13

Tata jak cie ten temat nie interesuje to zajmij sie czyms innym zamiast tu smiecic.

Odpowiedz

71. ~Tata
0

2015-09-24 09:20:16

Zwykły podręczny aparacik w telefonie dzięki któremu zawsze zrobisz jakaś niezbędna fotkę a dysputy typu czy kandydat na świetego czynił cuda.

Odpowiedz

70. ~
0

2015-09-23 16:05:56

ten efekt zamglenia od bocznego światła powstaje prawdopodobnie z braku powłok antyrefleksyjnych obiektywu. tak samo jak w okularach ze zwykłego szkła występuje coś podobnego a na pokrytych powłoką antyrefleksyjną już nie.

Odpowiedz

69. wlo
0

2015-09-23 09:29:43

LuiN - nie mówię o pomyłce przecież... Właśnie - tym bardziej, ze mają jedną minimalną dla danego modelu wartość (liczbę) przysłony... W sumie równą jasności obiektywu. Ale jednak ja bym nie używał tego terminu. O liczbie przysłony nie lepiej mówić?68 - no problem w tym, zę prawdziwego podręcznika o teorii fotografii od dziesięcioleci nie czytałem właśnie, więc mogę coś pomylić... Pamięć jednak jest ulotna, szczególnie w moim wieku ;-)

Odpowiedz

68. ~
-1

2015-09-22 21:31:24

Wlo. za dużo czytasz podręczników:)

Odpowiedz

67. LuiN
0

2015-09-22 21:24:40

65, wlo - mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, że wszystkie testowane telefony mają stałą wartość przysłony ;-)

Odpowiedz

66. LuiN
0

2015-09-22 21:23:11

63, wlo - ale gdzie Ty widzisz pomyłkę z mojej strony:) Znam te zależności i próbuję przekazywać zawsze tak, by były czytelne nawet dla osób nieznających tematu.

Odpowiedz

65. wlo
0

2015-09-22 21:19:56

64 - ja nie wnikam w temat dyskusji a tylko odnoszę się do terminu jasność w zdaniu: &quot;...która jest tym mniejsza, im jaśniejszy jest obiektyw i większy sensor&quot;. Głębia jest mniejsza im jaśniejszy jest obiektyw i większy sensor tylko wtedy gdy obiektyw ma jedną wartość przysłony - minimalną (maksymalny otwór). Ale i tak uważam użycie terminu jasność nie jest właściwe.

Odpowiedz