DAJ CYNK

[Aktualizacja] Vivo już kreśli wizję 6G

Michał Świech

Wydarzenia

Vivo X51 5G

Jeszcze 5G nie zdążyło się za dobrze rozgościć, ale na Dalekim Wschodzie już trwają prace nad 6G. Teraz swoją wizję tej tehcnologii zaprezentował Vivo.

Start badań nad 6G nastąpił wtedy, kiedy 5G jeszcze pachniało nowością. Oczywiście jako pierwsze ruszyły Chiny, gdzie prace prowadzą już właściwie wszystkie liczące się podmioty. Dobry start zaliczyła też Korea Południowa, gdzie sprzymierzyły się takie czebole jak Samsung i LG. Mocno do przodu ruszyła też nieco uśpiona dotychczas w tym temacie Japonia. Do sojuszu japońskich przedsiębiorstw dołączył też amerykański Intel. W samych USA ciężko było my znaleźć kogokolwiek. Teraz z kolei swoimi przemyśleniami podzielił się chiński Vivo. To jeden z największych producentów smartfonów na świecie. Ostatnio marka wreszcie oficjalnie zadebiutowała w Polsce.

Przedstawiciele firmy twierdzą, że 6G będzie przede wszystkim oparte na rzeczywistości rozszerzonej oraz rzeczywistości wirtualnej. Wtedy razem z odpowiednim sprzętem będzie ona nawet czytać w ludzkich myślach. Brzmi dystopijnie (chociaż dla niektórych pewnie kusząco). Jednocześnie Internet przyspieszy do 1 Tbps. Poprzednie doniesienia z Japonii podawały też, ze 6G będzie jednak mieć o wiele mniejszy zasięg niż 5G, dlatego trzeba o wiele więcej nowych stacji. Koreańczycy dodają z kolei, że 6G powinno zadebiutować około 2028. Vivo podaje zbliżone terminy.

Zobacz: Vivo już w Polsce! Mamy modele Y70, Y20s, Y11s i x51 5G z prawdziwym gimbalem
Zobacz: Chiny, Korea Południowa i Japonia w wyścigu o 6G

Aktualizacja:

Dołączamy raport Vivo Communications Research Institute „Technologia 6G. Wizja, wymogi i wyzwania” (w języku angielskim). Najważniejsze wnioski płynące z tego dokumentu są następujące:

  • Technologia 6G to wszechobecny świat cyfrowy dzięki połączeniu i integracji wielu różnorodnych urządzeń fizycznych. Cyfrowe systemy staną się nieodłączną częścią naszej codziennej rzeczywistości.
  • Technologia 6G to zupełnie nowa formuła funkcjonowania ludzi w świecie cyfrowym – w tym zastosowania wymagające szybkich połączeń i niskiej latencji, jak telemedycyna, fotorealistyczne holograficzne reprodukcje dla potrzeb poszerzonej rzeczywistości (AR) i wirtualnej rzeczywistości (VR), telepraca. Sieci należy przygotować na ambitne, obciążające infrastrukturę projekty, jak pierwsze kroki w kierunku cyfrowego zapisu ludzkich wspomnień i poznania.
  • Technologia 6G stanie się wszechobecna w oparciu o szybki i niezawodny przesył danych dzięki poprawie wyników pod kątem zasięgu, latencji i zakresu o co najmniej dwa rzędy wielkości. Dzięki lepszej efektywności energetycznej, kosztowej i wykorzystaniu spektrum, korzyści te będą powszechnie dostępne.
  • Mobilne urządzenia i terminale będą dużo bardziej liczne i różnorodne niż obecnie, bowiem terminale 6G staną się naszym głównym interfejsem ze światem cyfrowym. Do tego niezbędne będzie doskonalenie terminali pod kątem kosztów, wielkości i zużycia energii. Najbardziej zaawansowane aplikacje, jak w pełni cyfrowe budynki czy podłączone do sieci urządzenia wielkości komara, wymagają stworzenia lekkich terminali zużywających minimum energii.
  • Zdefiniowanie standardów technologii 6G – w dokumencie przedstawiono konkretne zalecenia w obszarze szybkości przesyłu danych, latencji, efektywności energetycznej, kosztów za jeden bit oraz niezbędnych protokołów i standardów przewidywanych usług.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: ithome via gizmochina, Vivo

Przewiń w dół do następnego wpisu