DAJ CYNK

Testy 5G w Lublinie. Orange i Nokia uruchomiły sieć 10 stacji bazowych

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 5612

Operator Orange Polska – w partnerstwie z Nokią – rozpoczął testy sieci 5G w Lublinie. To kolejny etap największych w Polsce testów najnowszej technologii mobilnej. Dziesięć stacji bazowych działa w dzielnicach Ponikwoda, Tatary, Wieniawa i Śródmieście.

Miesiąc temu sieć Orange Polska rozpoczął testy 5G w Warszawie. Teraz podobne próby rozpoczęły się w Lublinie.

Zobacz: Orange uruchomił w Warszawie testową sieć 5G. Szybkość pobierania blisko 900 Mb/s
Zobacz: Play rozpoczął konsumenckie testy 5G w Toruniu. Operator szuka kandydatów na testerów

W Lublinie firmy uruchomiły 10 stacji bazowych. Pozwalają one osiągnąć prędkość mobilnego transferu danych nawet do 800 Mb/s. Sieć pracuje w oparciu na częstotliwości 3,4-3,6 GHz w paśmie o szerokości 80 MHz, czyli węższym niż optymalne pasmo o szerokości 100 MHz. W czasie testów, podobnie jak w Warszawie, zostaną wykorzystane smartfony Orange Neva Jet, obsługujące 5G, a także Nokia FastMile 5G Geatways – urządzenia służące do zapewnienia internetu mobilnego do użytku domowego.

Zobacz: T-Mobile uruchomił w Krakowie wewntrzną instalację 5G
Zobacz: Konsorcjum Orange Polska, Instytutu Łączności i Systemics-PAB dołączą do projektu 5G Perfecta

Dlaczego operator zdecydował się na Lublin?

- Lublin jest przyjaznym miejscem dla najnowszych technologii. W mieście działa prężny sektor IT skupiony w ramach ekosystemu Lubelskiej Wyżyny IT - zachwalał Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin. - Krok po kroku budujemy nowoczesny Lublin, a testy sieci mobilnej 5G realizowane przez Orange i Nokię potwierdzają pozycję Lublina w zakresie wdrażania idei Smart City.

- Cieszę się, że testy odbywają się w Lublinie, mieście stawiającym na rozwój z wykorzystaniem nowoczesnych technologii - powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

Podobnie jak w Warszawie, lubelska sieć 5G została stworzona w taki sposób, by móc przemieszczać się pomiędzy stacjami bazowymi bez zrywania połączenia. Każda z dziesięciu stacji zapewnia zasięg w promieniu 360 stopni. Wszystkie testowe instalacje zostały podłączone do sieci operatora łączem optycznym o przepustowości 10 Gb/s, czyli dziesięciokrotnie szybszym niż standardowo stosowane w sieci 4G Orange Polska. W Lublinie wsparciem dla rozwoju 5G stała się rozbudowana sieć światłowodowa Orange Polska, która w mieście dociera już do 3/4 wszystkich gospodarstw domowych.

Zobacz: 5G w sieci Orange - testujemy prędkość, zasięg i użyteczność
Zobacz: 5G w sporcie i na stadionie Legii Warszawa. Ericsson pokazał nam możliwości nowej technologii
Zobacz: Ruszyły komercyjne testy sieci 5G Orange i Ericssona. Pierwsze pomiary prędkości robią wrażenie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Orange Polska

Przewiń w dół do następnego wpisu