DAJ CYNK

Pierwsza operacja chirurgiczna przy użyciu sieci 5G

16.01.2019

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2639

Ważne 2

0

Chińscy chirurdzy przeprowadzili pierwszą udaną operację z wykorzystaniem sieci 5G. Co prawda operacja nie została przeprowadzona na człowieku, ale w przyszłości zmieni się to dzięki sieci nowej generacji.

Operowanym pacjentem była mała świnka, której lekarze usunęli fragment wątroby. Cięcia były wykonywane za pomocą robota, którym kierował dyrektor szpitala nr 301 w Pekinie. Cała operacja trwała godzinę, a pacjentka wybudziła się pół godziny po jej zakończeniu.

Co najważniejsze, lekarza od robota dzieliła odległość 50 km, a opóźnienie w przekazywanym sygnale sieci 5G wynosiło zaledwie 0,1 sekundy, dzięki czemu mógł on precyzyjnie wykonywać wszystkie niezbędne ruchy.

Zobacz: Rząd przyjął projekt zmian, które ułatwią wdrożenie sieci 5G

Chińscy lekarza chcą w przyszłości wykonywać więcej operacji za pomocą sieci 5G. Dzięki jej wykorzystaniu możliwe będzie ich przeprowadzanie w miejscach, do których lekarze nie mogą dotrzeć. Nie będą już musiały zdarzać się sytuacje, w których operację musi wykonać osobiście jeden, konkretny lekarz specjalizujący się w swojej dziedzinie. Będzie on mógł przeprowadzić ją zadanie za pomocą robota. Będzie to duża oszczędność czasu, jak i pieniędzy. Często sama podróż do danego lekarza pracującego w innym kraju stanowi znaczny koszt operacji.

Zobacz: Czy Polska zrezygnuje z usług Huaweia przy budowie sieci 5G? Jeszcze za wcześnie na taką decyzję, ale sprawa jest badana

Źródło zdjęć: wł

Źródło tekstu: South China Morning Post; wł

Komentarze
Zaloguj się