Nowe prawo telekomunikacyjne zapewnia warunki dla pełnej konkurencji na tym rynku. Abonentom daje większy wybór operatorów, tym drugim zaś szerszy dostęp do publicznej sieci. Praktyka nie zapowiada się jednak różowo, brakuje przepisów wykonawczych, a operatorzy nie są przygotowani do zmian.
Zgodnie z ustawą prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty ustali operatorów, którzy mają znaczącą pozycję rynkową (już trwają nad tym prace). Wtedy może zobowiązać ich do kalkulowania kosztów świadczonych usług z uwzględnieniem uzasadnionych kosztów oraz stosowania cen uwzględniających te koszty.
Nowe prawo mówi o dostępie operatora na określonych warunkach do urządzeń telekomunikacyjnych innego operatora (dostęp telekomunikacyjny). Na operatora sieci publicznej nakłada wręcz obowiązek zawarcia umowy z operatorem, który za jej pośrednictwem będzie chciał świadczyć abonentom swoje usługi. Operator publiczny musi przedstawić prezesowi URTiP ofertę ramową, czyli wzór umowy określającej zasady współpracy z takimi operatorami. Mogą one polegać na udostępnieniu przez TP SA innemu operatorowi tzw. lokalnej pętli abonenckiej. Do dziś nie ma oferty ramowej Telekomunikacji Polskiej, a co za tym idzie żadna lokalna pętla nie została uwolniona.
Źródło tekstu: Rzeczpospolita
@ViNYL a można wziąć w Orange samo światełko bez Funboxa?
@Sig: Dokładnie tak. Orange (w ofertach dla użytkowników domowych) ma kiepski peering i nie dopina s ...
zdjęcie tego ONT by się przydało również i ile prądu żre taka zabawka. Tylko nie to co na etykiecie, ...
@ Sig Żal do styropianu okrągłostołowego cyrku 1989, że tradycyjnie opchnęli polską firmę obcym, dz ...
Dzięki!
oferty prepaid od najniższej ceny w dobie pandemii
Nowy "Pakiet Pełny" w naszej rodzinie za 19zł na 30 dni?
Supernet video w T-Mobile na kartę
[DOWOLNY] Najtańszy nolimit na rozmowy stacjonarne i komórkowe.
[KARTA] - Tanie utrzymanie PL numeru mieszkając w UE