DAJ CYNK

Nokia zbuduje sieć GSM-R dla PKP

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 7664

Nokia podpisała największą w historii umowę GSM-R z PKP Polskie Linie Kolejowe, której celem jest modernizacji krytycznej sieci komunikacyjnej.Nokia podpisała największą w historii umowę GSM-R z PKP Polskie Linie Kolejowe, której celem jest modernizacji krytycznej sieci komunikacyjnej.

Nokia wraz ze swoimi partnerami Herkules, Pozbud i Wasko oraz PKP Polskie Linie Kolejowe SA (PKP PLK) podpisały pięcioletni kontrakt na wdrożenie ogólnopolskiej sieci GSM-R oraz sieci krytycznych połączeń międzymiastowych, w celu zwiększenia bezpieczeństwa i niezawodności kolei w całym kraju. Jak twierdzi fińska firma, jest to największa dotychczas umowa Nokii dotycząca GSM-R i uczyni PKP PLK jedną z największych nowoczesnych sieci komunikacji kolejowej w Europie.

Po ukończeniu wdrażania nowa sieć umożliwi spółce PKP PLK spełnienie wymogów Unii Europejskiej w zakresie ERTMS (European Rail Traffic Management System) oraz europejskiego standardu dotyczącego sygnalizacji kolejowej. Projekt jest w większości finansowany przez Unię Europejską, a pozostała część jest pokrywana z funduszy państwowych.

GSM-R jest obowiązkową częścią systemu ERTMS, który jest wdrażany w całej Europie, aby pomóc operatorom kolejowym, takim jak PKP PLK, w bezproblemowym zarządzaniu i kontrolowaniu pociągów w połączeniu z Europejskim Systemem Sterowania Pociągiem (ETCS). Rozwiązanie dostarczone przez firmę Nokia pomoże PKP PLK zwiększyć niezawodność i bezpieczeństwo ruchu pociągów, zapewniając jednocześnie wzrost satysfakcji podróżnych.

Nokia zapewni instalację, uruchomienie, integrację, opiekę pierwszego kontaktu i utrzymanie 13,8 tys. km sieci GSM-R, a także ponad 11 tys. km infrastruktury sieci światłowodowej typu backhaul z funkcją IP Multiprotocol Label Switching (IP/MPLS) oraz optycznego sprzętu sieciowego DWDM. Całość obejmuje kompleksowe rozwiązanie GSM-R (sieć radiowa i rdzeniowa, w tym system zarządzania siecią NetAct), sieć bazowej IP-MPLS, system bezpieczeństwa i technologię DWDM dla sieci światłowodowej. Herkules, Pozbud i Wasko będą odpowiedzialne za roboty budowlane, w tym prace budowlane pod sieć światłowodową. Wdrażanie projektu ma się zakończyć do 2023 roku.

Nokia jest liderem rynku GSM-R mając kontrakty z 20 klientami z całego świata, obejmujące pokrycie siecią GSM-R ponad 75 000 km torów kolejowych. Ma też 20-letnie doświadczenie w realizacji projektów 'pod klucz', w tym wielu systemów GSM-R finansowanych przez Unię Europejską. Nokia z powodzeniem wdrożyła też cztery projekty GSM-R dla PKP PLK w ciągu ostatnich sześciu lat.

Jesteśmy dumni z faktu, że Nokia jest zaufanym partnerem w obszarze cyfryzacji w Polsce, a budowa kolejowej sieci telekomunikacyjnej jest kluczową częścią tego procesu. Jako lider rynku GSM-R oraz w obszarze sieci telekomunikacyjnych o znaczeniu krytycznym, mający ogromne doświadczenie w projektach "pod klucz", a także we wdrażaniu sieci na dużą skalę w Polsce, Nokia jest naturalnym wyborem dla tego ambitnego projektu. Jesteśmy bardzo zaangażowani na rynku polskim, zatrudniając ponad 5500 osób w Warszawie, Bydgoszczy, Krakowie i Wrocławiu, w tym ponad 4000 specjalistów w dziedzinie badań i rozwoju - powiedział Matthieu Bourguignon, Senior Vice President Europe, Global Enterprise & Public Sector w firmie Nokia.

Zobacz: Koniec przetargu na GSM-R na kolei

Źródło tekstu: Nokia

Przewiń w dół do następnego wpisu