DAJ CYNK

Koniec usług Google w Turcji, bo ta chce odebrać monopol

Michał Świech

Wydarzenia

Google przegrał w Turcji proces dotyczący wykorzystywania pozycji monopolisty. Amerykanie wolą jednak całkowicie odciąć Turcję od usług Google niż w pełni dostosować się do wyroku.

Rosyjski Yandex pozwał Google w sprawie nadużywania pozycji monopolisty. Przedmiotem było odebranie użytkownikom możliwości zmiany domyślnej wyszukiwarki. Turecki urząd antymonopolowy stanął po stronie Yandexu i nałożył na Google kare o równowartości 17,4 mln dolarów. Amerykanie co prawda dokonali pewnych drobnych zmian, jednak Turcy uznali je za niewystarczające - użytkownicy dalej nie mogli zmienić domyślnej wyszukiwarki.

W odpowiedzi na to Google ukarano kolejną grzywną. Tym razem sięgnęła ona 0,05% dziennych przychodów firmy za każdy dzień zwłoki. Jednocześnie Turcy dali 60 dni na dostosowanie się do wyroku. Reakcją Google był koniec usług Google'a dla każdego nowego telefonu na terenie Turcji. Jednocześnie firma próbuje naciskać na prezesa urzędu antymonopolowego oraz na tureckich ministrów by wycofali się z wyroku.

Zobacz Przejęcie Fitbita przez Google’a może być zablokowane. Wielki Brat chce wiedzieć za dużo?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: pixabay

Źródło tekstu: Reuters, wł

Przewiń w dół do następnego wpisu