DAJ CYNK

Google zbankrutuje. Zablokowali mu pieniądze

Marian Szutiak

Wydarzenia

Google Rosja bankructwo blokada kont

Google ma problem w Rosji. Lokalna spółka zależna amerykańskiego giganta zamierza złożyć wniosek o upadłość. To skutek zajęcia konta bankowego Google Russia przez władze kraju.

Rzecznik giganta z Mountain View poinformował, że Google Russia planuje złożyć wniosek o upadłość. To skutek zajęcia konta bankowego spółki przez rosyjskie władze, przez co nie ma ona jak zapłacić pracownikom oraz dostawcom. Bezpłatne usługi, w tym wyszukiwarka i YouTube, mają działać normalnie.

Przejęcie przez rosyjskie władze konta bankowego Google Russia sprawiło, że funkcjonowanie naszego biura w Rosji stało się nie do utrzymania, w tym zatrudnianie i płacenie pracownikom z Rosji, płacenie dostawcom i sprzedawcom oraz wypełnianie innych zobowiązań finansowych.

– powiedział rzecznik firmy Google

Notatka opublikowana 18 maja 2022 roku w rosyjskim oficjalnym rejestrze Fedresurs podaje, że spółka zależna Google zamierzała ogłosić upadłość i od 22 marca przewidywała niemożność wywiązania się ze swoich zobowiązań pieniężnych, w tym odpraw, wynagrodzeń dla obecnych i byłych pracowników oraz terminowych obowiązkowych płatności.

W związku z wojną w Ukrainie, Google zawiesił w Rosji część swojej działalności, uniemożliwiając obywatelom tego kraju pobieranie płatnych aplikacji czy korzystanie z płatnych subskrypcji. To nie spodobało się Kremlowi, podobnie jak odmowa usuwania z YouTube treści, które administracja Putina uznała za nielegalne, albo blokowanie dostępu do serwisu niektórym rosyjskim mediom.

Rosyjskie władze oświadczyły ostatnio, że nie planuje blokować serwisu YouTube, pomimo powtarzających się gróźb i grzywien w jego kierunku. Taki ruch może spowodować według nich cierpienie rosyjskich użytkowników i dlatego należy go unikać.

W grudniu Rosja nałożyła na firmę Google grzywnę w wysokości 7,2 miliarda rubli za to, co Moskwa określiła jako powtarzająca się odmowa usuwania treści, które Rosja uważa za nielegalne. Kara ta wzrosła o 506 milionów rubli z powodu opłaty egzekucyjnej, jak pokazały dane komornicze.

Przychody rosyjskiej spółki zależnej Google'a w 2021 roku wyniosły 134,3 mld rubli. Alphabet poinformował w ubiegłym miesiącu, że Rosja odpowiadała za 1% przychodów giganta.

Zobacz: Google Maps zamazało tylko jeden dom w okolicy. Historia mrozi krew
Zobacz: Google posprzątał. Rosja oberwała najbardziej

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Eshma / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Reuters