DAJ CYNK

Facebook będzie ostrzegał przed fałszywymi informacjami o koronawirusie

Dodane przez: Xyrcon

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3815

Facebook

Facebook wprowadził kolejne usprawnienie, które ma zapobiegać szerzeniu kłamstw na temat pandemii COVID-19.

Jeśli ktoś wejdzie w interakcję z niebezpieczną lub bzdurną treścią, Facebook o tym poinformuje. Co więcej, zmiana będzie retroaktywna. Jeśli w przeszłości użytkownik polubił wpis z informacją, która od tego czasu została uznana za nieprawdziwą, także zostanie o tym poinformowany. To brzmi jak dobry sposób, by zweryfikować stan swojej wiedzy.

Zobacz: 5G roznosi koronawirusa? Wielka Brytania chce zatrzymać teorię spiskową
Zobacz: Holandia: Płoną nadajniki, mieszkańcy odcięci od świata

Źródłem rzetelnych informacji ma być WHO i to do jej zasobów będzie odsyłać Facebook po więcej informacji oraz wyjaśnienia, choć pracuje także z innymi organizacjami. Zmiana zostanie wprowadzona w ciągu kilku tygodni – moim zdaniem o wiele za późno. Do tego dochodzi opieszałość Facebooka. Według raportu Avaaz szkodliwe wpisy „wiszą” online nawet 22 dni po zgłoszeniu.

Facebook-fakty-koronawirus

Lek na koronawirusa? Wybielacz!

To oczywiście reakcja na zalew bzdur, jakie pojawiają się w mediach społecznościowych. Moderatorzy Facebooka tylko w marcu usunęli 40 mln dezinformujących postów. Fałszywe statystyki to tylko wierzchołek góry lodowej.

Zobacz: CEO Vodafone do przeciwników 5G: Łyknęliście niebezpieczne kłamstwo
Zobacz: Sieć Orange w ogniu krytyki hejterów 5G

Sporo wpisów jest zwyczajnie niebezpiecznych – od wyciągania pieniędzy na nieistniejące lekarstwa po niebezpieczne dla życia praktyki rzekomo profilaktyczne jak podawanie dożylnie perhydrolu czy picie wybielacza. Nie mniej szkodliwe są absurdalne teorie spiskowe, na czele z wizją wirusów podróżujących na falach radiowych. Panika popchnęła wiele osób do aktów wandalizmu i przemocy.

Pozostaje też kwestia tego, czy ludzie ostrzeżeni o niebezpieczeństwie rzeczywiście poświęcą czas na zapoznanie się ze stanem wiedzy naukowej… i czy będą w stanie w nią uwierzyć.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Facebook, Avaaz, wł.

Przewiń w dół do następnego wpisu