DAJ CYNK

Dziś ruszają mobilne testy 5G w Polsce metodą Drive Test. Wyniki poda RFBENCHMARK

Mieszko Zagańczyk

Wydarzenia

Dziś ruszają mobilne testy 5G w Polsce metodą Drive Test. Wyniki poda RFBENCHMARK

Specjaliści z firmy NOTEL Polska dziś ruszają z ciekawym badaniem: pomiarami jakości sieci komórkowej w Polsce metodą Drive Test, czyli w ruchu. Ich celem jest sprawdzenie i analiza jakości usług oferowanych przez polskie telekomy z uwzględnieniem najnowszej technologii 5G.

Badania zostaną przeprowadzone na terenie Warszawy, Łodzi oraz Wrocławia i potrwają do 30 października. Rezultaty badań zostaną opublikowane na portalu RFBENCHMARK, za którego rozwojem stoi firma NOTEL.

Zobacz: RFBenchmark: najszybsze LTE jest pomarańczowe, a 3G magentowe

Zakres pomiarów obejmie wydajność usług pakietowych oraz zachowanie sieci w połączeniach głosowych. Pomiary zostaną wykonane przy użyciu urządzeń Xiaomi Mi 10 5G, Motorola Edge 5G, skanerów PCTEL, a także narzędzi InfoVista m.in. platformy pomiarowej TEMS Paragon.

Dziś ruszają mobilne testy 5G w Polsce metodą Drive Test. Wyniki poda RFBENCHMARK

 

Zobacz: Najszybszy Internet mobilny w nadmorskich miejscowościach według RFBenchmark

Na czym polega Drive Test?

Zazwyczaj wyniki szybkości sieci, powstające na podstawie pomiarów za aplikacji takich jak RFBENCHMARK, dotyczą testów statycznych. W takiej sytuacji może się zdarzyć, że wysoki wynik osiągnięty zostanie w jednym, optymalnym punkcie, co jednak nie odzwierciedla faktycznego pokrycia terenu i komfortu korzystania z usług przez użytkowników sieci.  Rozwiązaniem tego problemu są testy Drive Test, dokonywane w ruchu, zazwyczaj przy pomocy samochodu i wyspecjalizowanych terminali mobilnych. Analiza telefonicznych połączeń testowych oraz wykorzystania Internetu mobilnego w trakcie przemieszczania się ma pomóc w analizie jakości i wydajności z perspektywy klienta sieci.

Zobacz: Operatorzy kłamią na mapach zasięgu! Takie testy powinny być też w Polsce

Test tego rodzaju pozwala na przykład zweryfikować dane podawane przez operatorów o zasięgu i mogą je prowadzić oficjalne instytucje do tego uprawnione. Drive Testy prowadzone przez niezależne firmy to także okazja dla użytkowników ofert telekomów, by dowiedzieć się, gdzie znajdują się słabe punkty sieci i jaka jest jej pojemność. 

Zobacz: Wrześniowy ranking SpeedTest: dalszy wzrost szybkości w sieciach mobilnych
Zobacz: Nokia: 5G powiększy światowe PKB o 8 bilionów USD. Kto nie wejdzie w 5G, ten odpadnie z wyścigu

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: InfoVista

Źródło tekstu: RFBENCHMARK