DAJ CYNK

Dwuzakresowa antena NEC-a

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 1983

Inżynierowie firmy NEC opracowali dwuzakresową antenę do telefonów komórkowych, która może pracować w pasmach 800MHz i 2GHz.

Inżynierowie firmy NEC opracowali dwuzakresową antenę do telefonów komórkowych, która może pracować w pasmach 800MHz i 2GHz.

Zapotrzebowanie na rynku telefonii komórkowej na takie rozwiązanie było widoczne już od dłuższego czasu. Związane jest ono z coraz częstszym odchodzeniem od rozwiązań technologii 2G w kierunku telefonii 3G, która obecnie jest motorem napędowym dla rozwoju tego sektora. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest implementacja w telefonie dwóch anten, jednak miniaturyzacja gabarytów aparatów ogranicza ilość dostępnej przestrzeni, którą mogą zajmować poszczególne elementy telefonu. Tak więc producenci telefonów komórkowych i anten podjęli wyzwanie opracowania jednej uniwersalnej anteny, która obsługiwałaby różne pasma częstotliwości.

Najszybciej z tym zadaniem uporała się firma NEC, która w trakcie międzynarodowego spotkania "International Symposium on Antennas and Propagation 2004" (ISAP ´04) odbywającego się w dniach 17-21 sierpnia w Japonii, zaprezentowała nową antenę, działającą w pasmach 800MHz i 2GHz.

Rozwiązanie posiada specjalną strukturę – antena składa się z pojedynczego przewodu, który jest wymodelowany w taki sposób, że jedna z części odbiera sygnały w częstotliwości 800MHz, druga zaś w częstotliwości 2GHz. Unikalność wynalazku polega na tym, że tylko pewien fragment metalowego przewodu stanowiącego antenę jest dostosowany do odbierania sygnałów w paśmie 2GHz. Dodatkowo możliwa jest także zmiana długości tego elementu anteny, co pozwala dostrajać antenę w zakresie 2GHz w celu poprawy odbioru sygnału. W przypadku częstotliwości 800MHz nie było konieczności stosowania podobnego mechanizmu, bowiem to pasmo nie jest tak wrażliwie na różnice w parametrach technicznych telefonów.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: 4Press

Przewiń w dół do następnego wpisu