DAJ CYNK

Całkowita blokada Wikipedii w Chinach. Tuż przed 30. rocznicą masakry na placu Tiananmen

Dodane przez: Uapsiabiduba

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 5548

Państwo Środka rozszerza blokadę na dostęp do zasobów Wikipedii nałożoną na chińskojęzyczną wersję już w 2015 roku. Obecnie władze zaczynają ograniczać dostęp do wszystkich pozostałych wersji językowych serwisu.

O ruchach władz dotyczących całkowitej blokady Wikipedii na terenie Chin donosi organizacja Open Observatory of Network Interference (OONI) zajmująca się śledzeniem przejawów cenzury w sieci. O całej sprawie natychmiast powiadomiono również zarządzającą Wikipedią organizację Wikimedia Foundation. Warto przypomnieć, że rozszerzenie blokady pojawia się na kilka tygodni przed 30. rocznicą tragicznych wydarzeń na placu Tiananmen.

Zobacz: Cenzura w Disney+: zniknie scena z Dumbo oraz Pieśń Południa

Chiny nie są jedynym miejscem, w którym dostęp do zasobów Wikipedii jest ograniczony lub całkowicie blokowany. Warto przypomnieć przypadek z Turcji w 2017 roku, kiedy władzom nie spodobały się jedno z haseł sugerujące, że kraj ten wspiera terroryzm. W tym roku zdarzały się również przypadki blokady różnych wersji językowych serwisu w Wenezueli.

Zobacz: Chiny rozpoczęły postępowanie antymonopolowe dotyczące Ericssona. Czy to kolejny etap bitwy między dostawcami sieci 5G?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Wikipedia

Źródło tekstu: AFP

Przewiń w dół do następnego wpisu