DAJ CYNK

Apple złamał patenty - zapłaci przeszło pół miliarda dolarów kary... Po ponad 10 latach walki

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 15474

Apple ukarany za złamanie patentów - pół miliarda dolarów!

Aż 10 lat trwało ustalenie, czy FaceTime, iMessage i VPN on Demand złamały prawa patentowe firmy VirnetX. Sąd w Teksasie orzekł, że Apple musi zapłacić 502,8 mln dolarów zadośćuczynienia.

Gdy Apple trafia na patentowego trolla

Trafiła kosa na kamień - tak można opisać finał walki Apple'a z firmą VirnetX, określaną często patentowym trollem. Poszkodowany podmiot twierdzi, że Apple wykorzystał jego technologię do stworzenia usług FaceTime, iMessage i VPN on Demand.

Jeszcze w 2018 roku Texas nakazał Apple'owi wypłatę 502,6 mln dolarów z tytułu złamania praw 4 patentów firmy VirnetX. Prawnicy Apple'a błyskawicznie ruszyli z apelacją. W listopadzie 2019 roku Apple'owi udało się przekonać sąd apelacyjny, by odrzucił zasądzoną kwotę odszkodowania.

Zobacz: AirPods Pro wadliwe - Apple przestał udawać, że wszystko jest OK
Zobacz: iPhone 12 - farba odchodzi samoistnie. Apple nie komentuje

Szybko i boleśnie dla Apple'a

Po udanej apelacji Apple'a sprawa wróciła do sądu w Teksasie. Ciągnący się od 2010 roku konflikt mógł czekać nowy proces lub też sąd mógł na nowo wyliczyć odszkodowanie. Wybrana została druga opcja, po odrzuceniu wniosku Apple'a o ponowne rozpatrzenie decyzji, na początku 2020 roku. Sąd wyliczał wielkość odszkodowania przez 90 minut, by na koniec ponownie wezwać Apple'a do zapłaty na rzecz VirnetX... tym razem o 200 tys. dolarów więcej, 502,8 mln dolarów.

Jeśli sądzicie, że nowe, nieco większe odszkodowanie to już koniec, to jesteście w błędzie. Apple nie poddaje się - będzie kolejna apelacja.

Ta sprawa toczy się od ponad dekady, a patenty nie są związane z podstawowym funkcjonowaniem naszych produktów i zostały unieważnione przez urząd patentowy

- komentuje orzeczenie sądu w oświadczeniu firma Apple

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Bloomberg, wł

Przewiń w dół do następnego wpisu