DAJ CYNK

Android początkowo nie miał działać na telefonach

Isand

Wydarzenia

Sony A7 III

Android to najpopularniejszy system operacyjny na świecie i jeden z uczestników duopolu w świecie smartfonów. Niewiele osób wyobraża sobie obecny świat technologii bez Androida. Tylko garstka wie, że niewiele brakowało, a właśnie tak by było.

Co w ogóle robi aparat fotograficzny jako ilustracja tego tekstu? Nie znalazł się on tutaj przypadkiem. Pierwotnie Android miał być systemem operacyjnym przeznaczonym właśnie na aparaty cyfrowe. Założeniem było trzymanie zdjęć w chmurze i uwolnienie się od ograniczeń wewnętrznej pamięci urządzenia. Andy Rubin doszedł jednak do wniosku, że to zbyt mały rynek i po długim namyśle zwrócił się w kierunku smartfonów. Okazało się to być strzałem w dziesiątkę. W 2010 roku sprzedano 100 milionów aparatów cyfrowych, a w 2019 ledwie 15 milionów. Z kolei jeśli chodzi o smartfony, to sprzedaż urosła ze 122 milionów sztuk do 1,5 miliarda w 2019 roku.

Twórcy Androida od początku zamierzali oferować go za darmo. Uważali oni, że da im to przewagę nad konkurencją, a sam system może być zwyczajnym nośnikiem dla monetyzacji innych usług. Kiedy Google zakupił prawa do Androida, to jego zespół dostał zadanie zdobycia 9% rynku w Europie i Ameryce Północnej w ciągu pięciu lat. Udało się zdobyć 24%. A resztę już znamy...

Zobacz xCloud pojawia się w kolejnych krajach, pozwala grać w gry z Xboksa na Androidzie
Zobacz Google Play: 5 aplikacji i gier, które warto zabrać na majówkę

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: android authority

Przewiń w dół do następnego wpisu