DAJ CYNK

2,8 mld komórek na świecie w 2009 r.

Dodane przez: sirmark

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 894

W 2009 roku 2,4 mld abonentów na świecie używać będzie 2,8 mld telefonów komórkowych - twierdzą eksperci z grupy analitycznej Yankee Group.

W 2009 roku 2,4 mld abonentów na świecie używać będzie 2,8 mld telefonów komórkowych - twierdzą eksperci z grupy analitycznej Yankee Group.

Światowi operatorzy komórkowi osiągną w 2009 roku przychody rzędu 689 mld dolarów. Aż 21 proc. przychodów przypadać będzie na usługi transmisji danych, które staną się standardowymi usługami w telefonii komórkowej trzeciej generacji (3G, umożliwiającej transmisję zarówno danych, jak i głosu oraz obrazu) i pojawiającej się w Azji telefonii komórkowej czwartej generacji (4G).

Telefonia 4G umożliwi nie tylko transmisję głosu, danych oraz obrazu, ale także zaawansowane usługi w rodzaju np. przekazu wideo poprzez terminal komórkowy, tworzenia systemów pracy grupowej w firmach oraz reklamowych usług multimedialnych.

Nadal będzie jednak rozwijał się rynek usług prostych jak wiadomości SMS i ściąganie logo oraz dzwonków. Tylko w USA przyniesie on w 2009 roku operatorom przychody rzędu miliarda dolarów.

Jak twierdzi Yankee Group, mimo 2,4 mld globalnych klientów telefonii komórkowej, nasycenie rynku telefonami komórkowymi wynosić będzie tylko 36 proc. Najwięcej telefonów komórkowych będzie w Europie (80 proc.) i Ameryce Północnej (77,5 proc.). Natomiast w Azji i na obszarze Środkowego Wschodu i Afryki będzie ich najmniej (odpowiednio 30 proc. i 19,9 proc.).

Najbardziej rozwiniętym rynkiem telefonii komórkowej będzie w 2009 r. Europa - najmniej rozwiniętym - Afryka, która przypuszczalnie do końca ćwierćwiecza nie nadrobi dystansu do obszarów bardziej rozwiniętych.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: PAP

Przewiń w dół do następnego wpisu