DAJ CYNK

TVP Dokument od 19 listopada - jak oglądać?

Dodane przez: HTur

Kategoria: Telewizja i VoD

Interakcje: 34903

Już za niecały tydzień, 19 listopada, ruszy TVP Dokument. Jest to nowy kanał,  w którym znajdą się autorskie programy i dokumenty, a także produkcje z portfolio BBC oraz innych zagranicznych dystrybutorów.

Czym jest TVP Dokument?

TVP Dokument będzie - zgodnie z nazwą - stawiać na różnorodne tematycznie filmy dokumentalne z całego świata, a także własne produkcje Telewizji Polskiej. W logotypie stacji znajduje się symboliczne oko, co ma to, że "kanał jest skierowany do osób chcących poszerzać swoje horyzonty, odkrywać i weryfikować utarte poglądy". Dyrektorem kanału został Tomasz Piechal, który na rok 2021 zapowiada około 50 premier własnych produkcji oraz koprodukcji. Dzięki temu na wiosnę i jesień pojawią się dwie premiery tygodniowo. Dokumenty mają być bardzo zróżnicowane tematycznie - będą tam zarówno filmy dokumentalne związane z dalszą i nowszą historią, jak i dotyczące bieżących wydarzeń na świecie. Nie zabraknie także human stories, czyli produkcji ukazujących życia we współczesnych czasach, zwłaszcza  w mniejszych miejscowościach w Polsce.

TVP Dokument planuje podział ramówki na trzy pasma:

  • 6:00-12:00 - produkcje przyrodnicze
  • 12:00-19:30  - dokumenty podróżnicze, biograficzne, popularnonaukowe
  • 19:30-3:00 - flagowe serie dokumentalne TVP, premiery

W ostatnim paśmie każdego dnia ma dominować odmienna tematyka, np. wspomniane human stories będą gościć na ekranach każdą środę.

Zobacz: Koronka do Miłosierdzia Bożego w TVP1

Weekendy z TVP Dokument

W trakcie weekendów mają być emitowane produkcje BBC w ramach specjalnego pasma „Weekend z BBC”. Pasmo to ma trwać od 14:30 do 18:30 i emitowane w nim będą filmy przyrodnicze, popularnonaukowe, serie podróżnicze oraz produkcje z gatunku factual enterteinment. W trakcie weekendów można będzie oglądać cykl „Tomek na granicach Rzeczypospolitej”, w którym Tomasz Grzywaczewski udaje się w podróż wzdłuż dawnych granic II RP. Pojawią się także znane z Jedynki cykle „Polskie ślady” i „Zakochaj się w Polsce”.

W ramach ramówki jesiennej w poniedziałki i wtorki widzowie będą mogli oglądać znaną z TVP2 serię „Moje 600 gramów szczęścia”, a w czwartki i piątki trzeci sezon popularnego serialu dokumentalnego „Młodzi lekarze”. Od nowego roku mają pojawią się premierowe seriale, wyprodukowane specjalnie dla TVP Dokument. Mają skupić się na opowiadaniu o swoich bohaterach i służyć poszerzaniu horyzontów oraz poznawaniu ludzkich losów. Każda środa to - o godzinie  20:30 - cykl „Klasykę polskiego dokumentu”. Jak można się spodziewać, w jego ramach pokazywane będą najgłośniejsze i najważniejsze polskie produkcje dokumentalne z dawnych lat.

Gdzie oglądać TVP Dokument?

TVP Dokument rozpocznie nadawanie w czwartek, 19 listopada o godz. 5.55. Kanał będzie nadawany w jakości HD, ma być dostępny satelitarnie i w sieciach kablowych (na razie nie wskazano w których). W przyszłości TVP chce też wprowadzić TVP Dokument do naziemnej telewizji cyfrowej.

Zobacz: TVP zamierza uruchomić jeszcze cztery kanały, w tym jeden 4K

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Wirtualne Media

Źródło tekstu: Wirtualne Media

Przewiń w dół do następnego wpisu