DAJ CYNK

Apple TV+ bije konkurencję na głowę jakością streamingu 4K

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Telewizja i VoD

Interakcje: 4863

Apple TV+ bije konkurencję na głowę jakością streamingu 4K

Wraz z początkiem miesiąca wystartowała nowa usługa streamingowa spod znaku nagryzionego jabłuszka - Apple TV+. Jak się okazuje, mimo dużego nasycenia rynku VOD platforma ma coś do zaoferowania klientom, wyróżniając się na tle konkurentów wysoką jakością nadawanego strumienia wideo.

Apple TV+ to usługa VOD, którą jabłuszkowa firma chce konkurować z Netfliksem czy HBO GO. W serwisie mają pojawiać się głównie własne, tworzone z rozmachem produkcje o dużym bidżecie. W Polsce cena za usługę została ustalona na 24,99 zł miesięcznie, po 7 darmowych dniach okresu próbnego. Wprowadzając swoja nową ofertę, Apple daje rok darmowej subskrypcji. Jest on dostępny dla osób, które po 10 września kupiły iPhone'a, iPada, iPoda, komputer Apple lub Apple TV. Jednak nie to jest największym atutem usługi.

Zobacz: Apple TV+ za darmo w długi weekend? Przegląd oferty
ZobaczApple TV+ od 1 listopada również w Polsce

Firma FlatpanelsHD przeprowadziła testy, z których wynika, że Apple TV + zapewnia najwyższą jakość obrazu nadawanego w standardzie 4K, bijąc przy tym na głowę streamingowych konkurentów. Co więcej, filmy w Apple TV + przewyższają też jakością większość filmów 4K z iTunes.

Do takich wniosków prowadzi analiza średnich wartości przepływności filmów 4K nadawanych w Apple TV+. I tak na przykład wielka produkcja, premierowy serial „See” wyróżnia się najwyższą testowaną szybkością transmisji w Apple TV‌ +, średnio było to 29 Mbps dla bitrate wideo przy maksymalnej przepływności 41 Mbps.

Kolejna produkcja, „The Elephant Queen”, średnio oferowała bitrate strumienia wideo na poziomie około 26 Mbps, a inne analizowane treści, takie jak „Snoopy in Space” również osiągały podobne, dobre wyniki.

Według Rasmusa Larsena z firny FlatpanelsHD serwis Apple TV‌ + oferuje przepływność wideo od 1,5 do 2x większą niż typowa płyta HD Blu-ray i około połowy jakości typowej płyty Blu-ray UHD.

Dla porównania prędkość transmisji 4K w serwisie Netflix osiąga maksymalną przepływność około 16 Mbps, mimo tego, że w teorii do strumieniowa treści 4K Netflix wymaga połączenia o prędkości 25 Mbps.

Apple TV+  staje się więc ciekawą propozycją dla tych, którzy narzekają na słabą jakość streamingu - w tej chwili to ten serwis definiuj standardy. Trzeba jednak pamiętać, że tak wysoka jakość streamingu przekłada się bardzo duże zużycie transferu - jeden odcinek serialu może  wymagać pobrania nawet 7 - 8 GB danych.

Zobacz: Apple TV+ pojawi się w listopadzie. Czy zagrozi pozycji Netflixa?
Zobacz: Netflix zapowiada nowości na listopad. Zobacz, co warto obejrzeć

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: FlatpanelsHD

Źródło tekstu: FlatpanelsHD, MacRumors

Przewiń w dół do następnego wpisu