DAJ CYNK

W zasięgu 5G Plusa jest już ponad 5,2 miliona mieszkańców Polski

Mieszko

Taryfy, promocje, usługi

W zasięgu 5G Plusa jest już ponad 5,2 miliona mieszkańców Polski

Plus zapowiadał rozbudowę swojego 5G w całej Polsce i już są tego efekty. W listopadzie operator w całym kraju uruchomił kolejne stacje 5G, dzięki czemu już ponad 5,2 mln ludzi może korzystać z 5G w Plusie. Łącznie w zasięgu sieci 5G Plusa 2600 MHz TDD w 2021 roku znajdzie się ponad 150 miejscowości i ponad 11 mln mieszkańców Polski.

W maju tego roku, wraz ze startem komercyjnej sieci 5G, Plus udostępnił 5G w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Katowicach, Szczecinie, Poznaniu i Wrocławiu. Pod koniec listopada we wszystkich tych miastach oraz kilkudziesięciu nowych miejscowościach zostały uruchomione kolejne nadajniki, dzięki czemu już ponad 5,2 mln osób może korzystać w Polsce sieci 5G od Plusa.

ZobaczPlus po cichu włącza 5G w nowych miastach

Aktualna lista miejscowości w zasięgu 5G w Plusie:

 • województwo dolnośląskie: Wrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra, Legnica, Boguszów Gorce, Kobierzyce,
 • województwo kujawsko-pomorskie: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, 
 • województwo lubelskie: Biała Podlaska,
 • województwo lubuskie: Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski,
 • województwo łódzkie: Łódź, Piotrków Trybunalski, Skierniewice, 
 • województwo małopolskie: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Szczyglice, 
 • województwo mazowieckie: Warszawa, Radom, Pruszków, Legionowo, Piaseczno, Otwock, Wołomin, Ząbki, Grodzisk Mazowiecki, Marki, Piastów, Kobyłka, Józefów, Sulejówek, Zielonka, Konstancin-Jeziorna, Łomianki, Milanówek, Brwinów, Ożarów Mazowiecki, Karczew, Halinów, Wieliszew, Jabłonna, Zalesie Górne, Kanie, Rembelszczyzna, Komornica, Janki, Izabelin, Sękocin, Wolica, Kazuń, Urzut, Rzakta, Dawidy Bankowe, 
 • województwo opolskie: Opole,
 • województwo podkarpackie: Rzeszów, Tarnobrzeg, Krosno, 
 • województwo pomorskie: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Kowale, 
 • województwo śląskie: Katowice, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa, Gliwice, Bielsko-Biała, Sosnowiec, Tychy, Zabrze, Ruda Śląska, Bytom, Piekary Śląskie, Chorzów, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Mysłowice, Lędziny, Mikołów, Będzin, Wola Kiedrzyńska, 
 • województwo warmińsko-mazurskie: Olsztyn, Elbląg, 
 • województwo wielkopolskie: Poznań, Kalisz, Piła, Konin Stare Miasto, Baranowo,
 •  województwo zachodniopomorskie: Szczecin, Koszalin, Przecław. 

Aktualny zasięg 5G w Plusie można sprawdzić na: https://www.plus.pl/mapa-zasiegu.  

Jednocześnie operator prowadzi intensywne prace związane z poszerzaniem zasięgu najnowszej technologii. Zgodnie z planem w przyszłym roku sieć 5G będzie składać z ponad 1700 nadajników. Dzięki temu z sieci piątej generacji w Plusie będzie mogło korzystać ponad 11 milionów osób w ponad 150 miejscowościach, w tym we wszystkich obecnych i byłych miastach wojewódzkich. 

Aktualnie w Plusie trwa promocja, dzięki której każdy, kto do początku stycznia wybierze dowolny abonament, otrzymuje dostęp do sieci piątej generacji na cały okres umowy. W ofercie operatora znajduje się kilkanaście urządzeń z obsługą 5G z różnych półek – zarówno flagowce, jak też modele przystępniejsze cenowo. 

Zobacz: Plus rozbudowuje sieć 5G w całej Polsce. W zasięgu znajdzie się 11 milionów mieszkańców naszego kraju

Dalsze plany Plusa na 5G

Plus ujawnił, że pracuje obecnie również nad rozwojem sieci 5G przy wykorzystaniu kolejnych częstotliwości i technologii. Pozwoli to w przyszłości zaoferować 5G jeszcze większej liczbie klientów w jeszcze większej liczbie lokalizacji. O decyzjach i działaniach w tym zakresie operator będzie informować na bieżąco.

Plus przeznaczył dla działania 5G osobne pasmo 2600 MHz w technologii TDD, zwiększając tym samym przepustowość sieci. Rozwiązanie to pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink.

W przyszłości wraz z rozwojem sieci 5G obecne wykorzystanie pasma 2600 MHz zapewni lepsze pokrycie zasięgowe niż w przypadku wykorzystania jedynie pasma 3400-3800 MHz.

Zobacz: Najszybsze 5G w Polsce – nasz test. Grudzień 2020

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Plus

Przewiń w dół do następnego wpisu