DAJ CYNK

VoLTE w sieci Play ma prawie 700 tysięcy aktywnych użytkowników. Większość korzysta z iPhone'ów

Dodane przez: msnet

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 17521

Najnowszy vlog rzecznika sieci Play Marcina Gruszki dotyczy usługi VoLTE (Voice over LTE). Dzięki niej możliwe jest prowadzenie rozmowy telefonicznej bez konieczności przełączania się telefonu do starszego standardu sieci komórkowej (3G lub 2G).

Gdy Play zaczynał swoją przygodę z LTE i nie oferował jeszcze usługi VoLTE, podczas inicjowania połączenia telefonicznego smartfon musiał przejść ze standardu LTE na 3G. To oczywiście przekładało się na czas trwania całego procesu zestawiania połączenia, który mógł sięgać 9 sekund. Dzięki usłudze Voice over LTE ten problem znika, ponieważ urządzenie może nadal korzystać z LTE. Jak podaje Play, czas zestawiania połączenia głosowego po LTE wynosi 1-2 sekundy. Mamy tu także wsparcie ze strony kodeka EVS, co przekłada się na lepszą jakość dźwięku podczas połączenia.

Jeśli nasz telefon wspiera Wi-Fi Calling i VoLTE, wówczas aktywne połączenie głosowe może być przenoszone pomiędzy Wi-Fi i LTE w sposób dla nas niezauważalny. Działa to płynnie i bez żadnej przerwy także w drugą stronę.

Aby smartfon mógł korzystać z usługi VoLTE w sieci Play nie wystarczy, że sam obsługuje tę technologię, ale musi też spełnić wymagania stawiane przez operatora. Jak to dokładniej wygląda, przedstawia pracownik Playa w zamieszczonym niżej filmie. Obecnie VoLTE ma w fioletowej sieci prawie 700 tys. aktywnych użytkowników, z czego 90% używa iPhone'ów. Pozostałe prawieto przede wszystkim smartfony Samsunga z niewielkim dodatkiem smartfonów LG, Sony i Huaweia. Pełna lista wspieranych modeli wygląda tak:

  • Apple iPhone: 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, SE, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus, X, XS, XS Max, XR,
  • Samsung Galaxy: A5 2017, J5 2017, J7 2017, A6, A6+, A8, S7, S7 Edge, S8, S8+, S9, S9+,
  • Huawei: P Smart 2019,
  • LG: Q7 Dual i G7 ThinQ (software zaakceptowany, Play czeka na wypuszczenie aktualizacji przez LG), G7 Fit, V40,
  • Sony Xperia: XZ2, XZ3.

Do powyższej listy w najbliższym czasie mają dołączyć kolejne modele smartfonów Huaweia.

Zobacz: Orange chwali się listami smartfonow zgodnych z VoLTE oraz WiFi Calling. Na każdej jest ponad 40 urządzeń
Zobacz: Play wyłączył zasięg Plusa w centrum Poznania. To kolejny krok na drodze do wyłączenia roamingu krajowego
Zobacz: Garść ciekawostek związanych z rozbudową sieci Play

Źródło tekstu: Play

Przewiń w dół do następnego wpisu