DAJ CYNK

Garść ciekawostek związanych z rozbudową sieci Play

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 10149

Jak zwykle po każdej większej konferencji, Marcin Gruszka zorganizował na Facebooku stream uzupełniający przekazane wcześniej informacje. Dzisiejszy temat - rozbudowa sieci.

Jak już wiemy, Play wykonał zakładany plan na 2018 rok i uruchomił ponad 7000 nadajników. Więcej na temat dzisiejszej konferencji i przekazanych tam informacji znajdziemy pod poniższym odnośnikiem.

Zobacz: Play Network 2019: fioletowy operator podsumowuje miniony rok i przedstawia plany na przyszłość

Skupmy się teraz na ciekawostkach, które mogliśmy usłyszeć podczas dzisiejszej transmisji.

Play udało się wyrobić zakładany plan uruchomienia 7000 nadajników kilka dni przed końcem roku. 28 grudnia 2018 roku Fioletowi mieli dokładnie 7003 aktywne nadajniki. W samym 2018 roku uruchomionych zostało 1316 stacji. 820 z nich stanowiły stacje wysokie, sięgające kilkudziesięciu metrów, budowane głównie w mniejszych miejscowościach. Jak zaznacza Witold Tomaszewski, średni czas budowy nadajnika to dwa lata. Dlatego też proces rozbudowy sieci ruszył na dobre jeszcze w 2017 roku. To działania podjęte w tamtym czasie miały duży wpływ na to, że operator zdążył z budową na czas.

Podobne plany są już stworzone na 2019 rok. Play nie informuje ile konkretnie stacji chce zbudować w tym roku, ale już ok 70% stacji zaplanowanych na 2019 rok ma status - gotowy do budowy. Tzn. że operator ma już wszystkie niezbędne pozwolenia i załatwione kwestie formalne, pozostała sama budowa i podpięcie nadajnika do sieci.

W 2018 roku Play uruchamiał nadajniki jak maszynka. Tygodniowym rekordem było 111 uruchomionych stacji.

Pozostając w temacie ciekawostek. Był w trakcie budowy nadajników taki okres, w którym w Polsce zabrakło specjalnego rodzaju stali, z której powstają konstrukcje Play. Stal trzeba było ściągać z zagranicy. A po czym rozpoznać, że dany maszt jest masztem Play? Po sposobie zamontowania na nim anten. Anteny na masztach Play są mocowane bezpośrednio na wieży, bez charakterystycznych owalnych beczek.

Ostatnia ciekawostka na dzisiaj - na rosnące zużycie danych w sieciach komórkowych wpływają rozmowy w technologii VoLTE. Taka rozmowa jest traktowana w ogólnych rozliczeniach jako transmisja danych.

Zobacz: Grudniowe wyniki Speedtestu. Gdyby nie roaming krajowy, Play byłby liderem

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: wł

Źródło tekstu: wł

Przewiń w dół do następnego wpisu