DAJ CYNK

Szwajcarzy żegnają telefonię 2G, a Grecy – 3G. Pod Akropolem sieć 5G wyciąga już nawet 1 Gbps

Mieszko Zagańczyk

Taryfy, promocje, usługi

Szwajcarzy żegnają telefonię 2G, a Grecy – 3G. Pod Akropolem 5G wyciąga już nawet 1 Gbps

Wyłączanie sieci mobilnych w starszych technologiach stają się już powszechnym zjawiskiem. Teraz w ten trend wpisały się działania dwóch europejskich operatorów – szwajcarskiego Swisscoma i greckiego Cosmote.

Zobacz: Sieci 2G i 3G w Polsce zrobią miejsce nowszym technologiom

Szwajcarskie pożegnanie 2G

Szwajcarski Swisscom ruszył z usługami 2G w 1993 roku. Od tego czasu potrzeby użytkowników, jak niemal wszędzie na świecie, zmieniły się i w rezultacie na koniec 2020 roku ruch w sieci 2G Swisscoma spadł pod koniec zeszłego roku poniżej 0,03%. W związku z tym w styczniu 2021 roku szwajcarski operator zaczął usuwać ze swojej sieci ostatnie pozostałe systemy 2G, by teraz, w połowie kwietnia, definitywnie wyłączyć tę technologię. 

Szwajcarskie pożegnanie 2G

Te działania Swisscom zapowiadał swoim klientom już wcześniej i od 2015 roku zachęcał ich do przejścia na urządzenia obsługujące 4G. W tym standardzie realizowane są połączenia głosowe VoLTE, a także usługi dla internetu rzeczy i IoT z wykorzystaniem LTE-M i Narrow Band-IoT (NB-IoT). Swisscom nie zrezygnował jeszcze z 3G, ale zapewne i ta technologia odejdzie do lamusa. Zwiększa się również zasięg 5G.

Szwajcarskie pożegnanie 2G

Grecy stawiają na 5G

Zmiany w swojej sieci zapowiedział także grecki operator Cosmote. W jego sieci wyłączana jest technologia 3G, którą mają zastąpić 4G i 5G. Operator zapowiedział, że bezpłatnie wymieni stare karty SIM i zapewni specjalne rabaty tym klientom, którzy będą chcieli kupić urządzenia w nowszych standardach. Połączenia głosowe i usługi transmisji danych będą realizowane w sieci Cosmote głównie dzięki 4G, które obejmuje swym zasięgiem 99% populacji

Grecy stawiają na 5G

Grecki operator nie zaniedbuje też rozwoju 5G – do końca 2021 roku najnowszy standard ma objąć 50% ludności Grecji. Rozbudowa 5G najszybciej posuwa się w Atenach i Salonikach, gdzie zasięg przekracza już 90% populacji. Cosmote buduje 5G łącznie w 17 miastach, a w niektórych obszarach zapewnia prędkości nawet do 1 Gbps. Dzięki częstotliwościom uzyskanym od greckiego regulatora Cosmote planuje rozbudowę 5G na kolejnych obszarach.  

Zobacz: T-Mobile szykuje się do wyłączenia 3G, za to udostępni VoLTE i 5G w prepaidach
Zobacz: Szwedzka Telia rozpoczęła wyłączanie sieci 3G. Później jej los podzieli 2G

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Pixabay, Swisscom, Cosmote

Źródło tekstu: Swisscom, Telecompaper