DAJ CYNK

Orange rozbudowuje Smart Water: sieć wodociągowa staje się bardziej inteligentna

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 5042

Orange rozbudowuje Smart Water: sieć wodociągowa staje się bardziej inteligentna

Orange pochwalił się na swoim blogu ciekawym wdrożeniem technologii inteligentnego miasta w Krośnie Odrzańskim. Dzięki rozwiązaniu Smart Water w Orange możliwy jest zdalny odczyt wodomierzy, codzienne bilansowanie przepływów i monitoring sieci przez całą dobę. To pierwsze tak kompleksowe wdrożenie w Polsce obejmujące całe miasto.

W Krośnie Odrzańskim nie trzeba umawiać się na odczyt wodomierza z inkasentem, informacje o zużyciu wody są dostępne po jednym kliknięciu, a awarie sieci wykrywane błyskawicznie.  

Według przytaczanych przez Orange szacunków World Economic Forum, inteligentne systemy kompleksowego zarządzania wodą w miastach mogą pomóc zaoszczędzić do 80 litrów wody dziennie na osobę. Z pomocą przychodzą nowe technologie i Internet Rzeczy. 

W Polsce z systemu Smart Water dostarczanego przez Orange korzystają już 32 samorządy, co pozwala zaoszczędzić im wodę i pieniądze. W sumie w systemie znajduje się ponad 40 tys. urządzeń

Zobacz: Inteligentne liczniki wody Orange w kolejnych trzech miastach

Jednak to w Krośnie Odrzańskim operator może pochwalić się wdrożeniem o największym rozmachu. Na 3372 wodomierzach w tym mieście Orange zamontował specjalne nakładki telemetryczne z wbudowaną kartą SIM, która przekazuje dane za pośrednictwem GSM. Raz na godzinę komunikaty o aktualnym stanie wodomierza są pobierane i przesyłane na serwer. Zarejestrowane dane są automatycznie analizowane i raz na dobę udostępniane Krośnieńskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągowo-Komunalnemu. 

Zobacz: Gmina Piaseczno i Emitel rozpoczynają tworzenie inteligentnego miasta

Dzięki wykorzystaniu możliwości, jakie daje sieć GSM, dane z nakładek pracujących nawet w trudno dostępnych miejscach, takich jak piwnice czy zamknięte pomieszczenia, docierają bez żadnych opóźnień. 

Jak przekonuje Orange, Smart Water to prosty sposób na zmniejszenie strat wody. Gdy zdarzy się awaria, od razu wiadomo, gdzie jest zlokalizowany problem, dzięki bieżącemu monitoringowi i bilansowaniu wody. System porównuje ilości wody wtłaczanej do rur i przepływu przez wodomierze, gdy pojawiają się rozbieżności, wysyła automatycznie alarm. Pozwala to na zmniejszenie strat wody nawet o kilkanaście procent oraz uniknięcie  wysokich kosztów odbudowy infrastruktury miejskiej np. chodników i ulic. 

Zobacz: Miasto i gmina Chocianów staną się smart dzięki współpracy z T-Mobile. Mieszkańcy nie przestraszą się 5G?

Smart Water chroni też przed nadużyciami. W razie uszkodzenia wodomierza lub próby demontażu nakładka wysyła określony komunikat i system generuje powiadomienie alarmowe. Wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie Orange wykrywa też próby nieuprawnionego poboru wody i alarmuje, gdy zużycie jest niepokojąco wysokie.

Zobacz: Dzięki T-Mobile parkingi we Wrocławiu stały się inteligentne
Zobacz: Mysłowice będą miały "inteligentne śmieci". Wszystko dzięki Orange

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Orange

Źródło tekstu: Blog Orange Polska

Przewiń w dół do następnego wpisu