DAJ CYNK

Netia ośmiokrotnie zwiększa pojemność swojej sieci transmisyjnej. Ruch na jednego użytkownika rośnie o 30 proc. rocznie

Dodane przez: Uapsiabiduba

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 5528

Jako jeden z pierwszych operatorów w Europie i pierwszy operator w Polsce, Netia wdraża technologię CDC-F (Colorless Directionless Contentionless - Flexgrid) w swojej szkieletowej sieci transmisyjnej. Dzięki temu jej pojemność transmisyjna znacznie się zwiększy.

Jak tłumaczy Bartłomiej Zaremba, Dyrektor Departamentu Rozwoju i Zarządzania Siecią w Netia S.A., ruch na jednego użytkownika w sieci Netii rośnie co roku o 30 proc. W godzinach szczytu wartości transferu są coraz wyższe, głównie przez wzrost popularności wideo w internecie. Stąd decyzja o inwestycji w najnowsze technologie transmisyjne DWDM (Dense Wave Division Multiplexing).

Wszystko sprowadza się do zwiększenia możliwości transmisji w pojedynczych włóknach światłowodowych. Do już istniejących rozwiązań Colorless (tzw. dowolny kolor), Directionless (dowolny kierunek transmisji), dodano Contentionless (zwiększenie pojemności sieci) i Flexgrid (lepszą utylizację sieci). Sieć szkieletowa Netii wspiera teraz protokół GMPLS L1 odpowiadający za przełączanie danych w warstwie elektrycznej.

Zobacz: Netia oficjalnie łączy się z Telefonią Dialog
Zobacz: T-Mobile szykuje się do wprowadzenia oferty usług stacjonarnych. Pomoże w tym światłowód Orange
Zobacz: Netia organizuje okno otwarte z darmowymi kanałami telewizyjnymi

Główne węzły sieci szkieletowej Netii mogą teraz przyjąć ośmiokrotnie więcej danych. Operator ma możliwość zestawiania kanałów optycznych o przepływności powyżej 1 Tb/s. Sygnały klienckie osiągają również wyższą wartość dochodzącą do 250 Gb/s. Dostawcą rozwiązań zwiększających wydajność sieci transmisyjnej jest Nokia. Jak twierdzi Bartłomiej Zaremba, wpłyną na lepszą ochronę przed awariami, także wielokrotnymi i następującymi w krótkich odstępach czasu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: informacja prasowa

Źródło tekstu: informacja prasowa

Przewiń w dół do następnego wpisu