DAJ CYNK

Grupa Cyfrowy Polsat bez LTE 800 MHz

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 12183

Jak informuje portal Telko.In, Grupa Cyfrowy Polsat wyłączyła LTE w paśmie 800 MHz. Ma to związek ze zbliżającym się końcem rezerwacji częstotliwości dla Sferii. Klienci na zmiany byli przygotowywani od miesięcy.

Dokładnie 18 grudnia grupa Cyfrowy Polsat wyłączyła ostatnie nadajniki LTE w paśmie 800 MHz. Były to nadajniki w Warszawie i okolicach. Na niektórych nadajnikach, działających również w paśmie 900 MHz, zostały zdemontowane anteny 800 MHz. Proces trwał sukcesywnie od kilku miesięcy.

Sferia, należąca do Grupy Cyfrowy Polsat, posiada rezerwację częstotliwości 800 MHz do końca grudnia 2018 roku. Spółka chce jej przedłużenia, ale tutaj na przeszkodzie stają kwestie finansowe. Za przedłużenie rezerwacji o 15 lat UKE życzy sobie 1,73 mld złotych. Sferia chciałaby rozłożyć płatność na raty.

Wyłącznie LTE w paśmie 800 MHz może być problematyczne dla klientów, którzy korzystali z zewnętrznych modemów starszej generacji. Chodzi głównie o mieszkańców domów jednorodzinnych, którzy mieli dostęp do Internetu głównie na częstotliwości 800 MHz.

Osoby korzystające z najstarszych modemów, np. ODU-200, które znajdowały się w zasięgu LTE800, otrzymały możliwość ich aktualizacji lub bezpłatnej wymiany na nowszy sprzęt, obsługujący LTE w paśmie 900 MHz.

Oczywiście zmiana nie nastąpiła z dnia na dzień i stało się tak, że Plus nagle nie odciął klientom zasięg części sieci LTE. Grupa Cyfrowy Polsat od miesięcy prowadziła refarming pasma 900 MHz, który był do tej pory wykorzystywany do świadczenia usług w technologii 2G i 3G. Pierwsze nadajniki LTE900 wystartowały w sierpniu 2017 roku, a obecnie jest ich około 6200. Ostatecznie, pomimo wyłączenia pasma 800 MHz, zasięg LTE grupy Cyfrowy Polsat pozostał bez zmian.

Światłowód 900 Mb/s sieci Plus - Internet dla najbardziej wymagających klientów
T-Mobile: Pierwsze komercyjne usługi światłowodowe
T-Mobile Polska prezentuje przyszłość jaka nas czeka dzięki 5G
Listopadowe wyniki Speedtestu. Play na czele jednego z rankingów

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: telko.in

Przewiń w dół do następnego wpisu